Новината, че Apple добавя нови здравни функции за своите популярни устройства AirPods и Apple Watch беше дългоочаквана. Фактът, че това е най-голямата компания в света, го прави толкова интересно и води със себе си много маркетинг и разговори по темата, коментира Георги Миленчев, предприемач в сферата на здравеопазването.
Той бе гост в студиото на Money.bg, където сподели своето мнение за новостите на Apple и как те биха могли да се отразят на глобалния пазар на здравни технологии, както и на българските потребители.
Функционалностите, свързани с тест на слуха чрез AirPods или откриването на сънна апнея (състояние, което се характеризира с паузи в дишането по време на сън) чрез Apple Watch, имат потенциал да променят начина, по който потребителите се грижат за своето здраве, смята Миленчев. Тези иновации предизвикаха голям интерес не само в САЩ, но и в България, където все повече компании предлагат високотехнологични здравни решения.
Гостът коментира още, че поне първите реакции на пазара са по-скоро позитивни. Той подчерта, че между двата проблема на практика има прилики, защото на практика човекът, страдащ от тях, не осъзнава, че има проблем. И в двата случая се изисква да отидеш при специалист, за да бъдеш диагностициран чрез определени тестове, изследвания т. н. Тези решения улесняват до максимум именно това - тези приложения "ще увеличат осъзнаването на проблема при хората. Това е всъщност една от големите трудности на всички бизнеси, работещи с медицински изделия в тази област", допълни експертът.
"Просто информираността на хората по отношение на тези проблеми е малка, ниска. И всъщност това, което ще направи Apple, е да информира много повече хора, че имат такъв проблем", коментира Георги Миленчев. По негови думи, в момента между 10 и 20% от тези, които имат нужда от слухови апарати, на практика носят такива, като при сънната апнея резултатите не са по-различни.
На българския пазар ценовият диапазон за слухови апарати варира от 300 до 7 000 лева, а за устройства за сънна апнея - между 1 000 и 4 000 лева, разкри гостът. В момента държавната подкрепа за слухови апарати е намалена, но се очаква увеличение на реимбурсацията. Миленчев отбелязва, че подобренията в здравната система могат да стимулират растежа на тези пазари и да подобрят качеството на живот на пациентите.
Той представи и интересни статистики какъв е броят на българите, засегнати от загуба на слух или сънна апнея, както и каква е икономическата загуба при липсата на диагностициране.
Целия разговор гледайте във видеото!