Доскорошният изпълнителен директор на LafargeHolcim, най-големият производител на цимент в света, и други петима служители официално са част от разследване, в рамките на което Франция проверява дали компанията е финансирала "Ислямска държава" и други въоръжени фракции при оперирането на завод в Сирия, предава The New York Times.

Разширяващото се разследване подчертава трудността на правенето на бизнес в разкъсваните от война региони - предизвикателство пред редица компании по света и особено за тези в енергийния и индустриалния сектори.

LafargeHolcim, огромна френска международна компания с присъствие в над 80 държави, заяви, че служителите ѝ са били мотивирани да поддържат работата на завода в Сирия с всички сили. Но критиците я обявиняват, че се опитва да запази печалбата и присъствието си там въпреки растящата опасност за служителите.

Прокурорите са разпитвали Ерик Олсен, доскорошен изпълнителен директор. Те се опитват да определят дали той и други мениджъри от компанията са поставили живота на служителите в северна Сирия в опасност по време на горящата гражданска война там.

Олсен подаде оставка през април след вътрешно разследване, според което мениджърите от сирийския завод на LafargeHolcim са плащали на въоръжени групировки, за да позволят на служителите да пътуват от и до завода, за да може той да продължи работа. Според резултатите от проверката Олсен не е бил наясно със случващото се и не носи отговорност.

Оттогава френски представители на съдебната власт проверяват кои от топ мениджърите на LafargeHolcim са знаели за плащанията и дали компанията е купувала петрол от "Ислямска държава - в противоречие със санкциите на Организацията на обединените нации и ембаргото, наложено от Европейския съюз през 2011 г. През септември 2014 г. "Ислямска държава" завзе завода и изгони служителите.

Миналият месец полицията нахлу в офисите на компанията в Париж и Брюксел.

LafargeHolcim започна да произвежда цимент за сирийския пазар през 2010 г., след като инвестира на 600 милиона евро, за да ремонтира завод в Джалабие, град близо до границата с Турция. Заводът създаде стотици работни места за местните жители и произвеждаше хиляди тона цимент всеки ден.