Изкушените от класическата философия го знаят от Аристотел, а децата на 90-те са го научили от "Волтрон". "Цялото е повече от сбора на съставните си части" днес е една от най-използваните бизнес мантри, но има конкретна сфера, в която това не е клише, а абсолютната реалност.

В съвременния свят на отворени глобални пазари, 24/7 възможности за поръчка и автоматизации в планиране, производство, логистика и клиентска удовлетвореност, едно е сигурно - всяка компания е в определена степен и технологична компания. Това всъщност крие зад себе си гигантския преход към дигитализация, в който най-големи усилия винаги са нужни за интегрирането на отделните устройства, продукти и услуги в единна система, която дърпа бизнеса напред.

За поредна година А1 България е най-големият системен интегратор в страната

За поредна година А1 България е най-големият системен интегратор в страната

DigitalK 101 поставя А1 начело на пазара на телекомуникационни услуги и на ICT бизнеса в страната

Системната интеграция превръща частите в цяло и това е бизнес за стотици милиарди в глобален план. У нас през последните години основният играч в тази сфера е A1. Компанията е начело на бизнес, който днес прави другите бизнеси възможни.

Какво всъщност е "системен интегратор"?

Самият термин е с поне две десетилетия по-стар от персоналния компютър и даже не идва от сферата на информационните технологии. В инженерните науки "системна интеграция" се нарича процесът по обединяване на подсистемите с цел постигане на зададената обща цел и гарантиране на последващата им съвместна работа.

В IT за системни интегратори говорим от 80-те години, когато първо американските въоръжени сили, а след това - и някои от най-големите компании в света, започват да модернизират своите компютърни системи с нови, значително по-мощни, но и комплексни решения. Обединяването и оптимизацията на разнородни процеси бързо започна да се отразява на рентабилността и конкурентоспособността на бизнесите.

Дигитализацията на българското общество върви с наистина бързи темпове

Дигитализацията на българското общество върви с наистина бързи темпове

проф. Георги Димитров, член на борда на Evrotrust Tehnologies, пред Money.bg

След това интернет революцията, бумът на социалните мрежи и COVID-19 убедиха и най-консервативните, че дигитализацията е единственият път към извличането на максимална стойност.

Затова и не е изненада, че към 2023 г. глобалният пазар на системна интеграция се оценява от Grand View Research на 385,95 млрд. долара, с прогнозен годишен темп на растеж (CAGR) от 13,8% до 2030 г.

Да се довериш на експертите

Специфичният български контекст на темата до неотдавна доста се отличаваше от глобалния. Според проучване, проведено от Blue Point по поръчка на А1 и Икономедиа в края на миналата година, над 73% от фирмите у нас имат собствен сайт, а близо една трета - онлайн магазин. Въпреки това, малки, средни и даже големи компании в по-традиционните икономически сфери откровено подценяваха IT аспектите на своята дейност.

Това водеше до куриозни, но и реално недопустими ситуации - строителни фирми с огромни проекти, които разчитат на безплатна платформа за имейл кореспонденцията си, или утвърдени предприятия, в които по роднинско-приятелска линия се избира кой ще достави устройствата, кой ще ги поддържа и кой ще ги свърже с интернет (най-често - три различни лица, при това физически, а не юридически).

A1 предлага професионално решение за защита от DDoS атаки

A1 предлага професионално решение за защита от DDoS атаки

Интелигентната платформа автоматизирано открива, анализира и неутрализира на киберзаплахите

Моделът "Иван компютърджията" не е устойчив и по никакъв начин не покрива даже минималните стандарти за ефективност, спазване на добри практики и сигурност от веригата на доставки до самата реализация. Системният интегратор има ключова роля - той идентифицира проблемните точки и открива точната комбинация от технологични решения за тях. Това е професионалният подход.

Съдейки от годишната класация DigitalK 101, една сериозна част от българския бизнес вече гласува доверие на A1, когато търси кой да положи основата на дигиталния преход. Компанията за поредна година е на първо място на пазара на системна интеграция и телекомуникационни услуги, става ясно от резултатите за 2023 г. Те са красноречиви - 290,7 млн. лева приходи от проекти в сферата и 50% ръст спрямо предходната година.

Как се става лидер?

A1 от години работи последователно за превръщането си в нещо много повече от телеком. Увеличаващият се дял на ICT и системната интеграция в общите приходи (за 2023 г. те са над 1,47 млрд. лева) е видимият ефект, но "зад кадър" са усилията на над 400 експерти, които притежават повече от 3000 сертификата за различни технологични услуги.

Снимка 688028

Още през 2022 г. A1 придоби една от най-големите български IT компании - "Стемо", като тя имаше дългогодишен опит именно в системната интеграция. В края на миналата година главният изпълнителен директор на A1 България Александър Димитров подчерта пред Money.bg, че двете дружества продължават да оперират независимо в рамките на една група, но е в ход процес на интеграция на процесите на работа и обмяна на ноу-хау. Видимо е, че това също допринася за добрите резултати.

А1 окончателно придоби българската IT компания СТЕМО

А1 придоби една от най-големите български IT компании

Двете компании ще продължат да работят самостоятелно

Само през 2023 г. A1 са реализирали над 1000 ICT проекта в различни компании - за системна интеграция, внедряване на софтуер като услуга (SaaS) или инфраструктура като услуга (IaaS) и киберсигурност. Това е огромен мащаб - истински "мотор" на пазара.

Така например новият софийски бизнес хотел "Блу Стар" използва специално съобразена с нуждите на екипа и посетителите комбинация от телекомуникационни и ICT решения - от Video Security, през управление чрез специален хотелски софтуер, до телевизия, сайт и оборудване за конферентната му зала. УНСС и водещи лечебни заведения като УМБАЛ "Александровска" и УМБАЛ "Свети Георги" пък се довериха на A1 за осъвременяването на своята IT инфраструктура.

Не на последно място, Българското национално радио - обществена медия с огромен обхват и доверие, вече е с виртуализирана сървърна инфраструктура, изградена и конфигурирана от компанията.

Какво предстои?

Историите на успеха са важни, но реалността е, че все още има много какво да се направи за дигитализацията на българския бизнес. "Иван компютърджията" си е тръгнал от много компании, но далеч не от всички. И това не е толкова проблем, колкото възможност и потенциал, който трябва да бъде отключен.

"В плановете на А1 за корпоративния сегмент е все повече да се опростява и улеснява процесът, така че повече компании от малкия, среден и микро бизнес (МСП и микро компании) да имат възможност да се възползват от стандартните ICT решения, с които да повишават ефективността си и да постигат ръст", посочват от A1.

В същото време, компанията ангажира сериозен ресурс и по отношение на киберсигурността - атаките срещу бизнеса стават все по-многобройни и все по-комплексни.

Плановете са ICT екипите да се разрастват, с оглед увеличаващите се обем и мащаб на местните и международните проекти. Както коментира Александър Димитров, целта на A1 е да предлага на фирмите "резултати като услуга" - защото само професионалният подход може да осигури предвидимото превръщане на съставните части в това цяло, което ги надминава.