Nvidia — любимецът за AI на борсата — е не само евтина в историческо отношение, но е значително по-евтина от някои други акции, които могат да ви изненадат.
Акциите на Nvidia са една от, ако не и най-често обсъжданите сделки с изкуствен интелект на Уолстрийт. Неговите AI чипове са най-популярни, което увеличи продажбите със 114% до 130,5 милиарда долара през фискалната 2025 г. спрямо предходната година. Надеждата за този вид невероятен растеж вдигна цената до 62,65 пъти бъдещата печалба на 18 май 2023 г., въпреки че дори това беше далеч под рекорда от 125,91 през май 2009 г.
Сега мненията изглежда са се променили. Акциите паднаха с 14% тази година, отчасти защото търговската политика на президента Доналд Тръмп и съкращенията на държавната заетост предизвикаха страх от рецесия. Това отблъсква инвеститорите от по-рискови инвестиции, включително високоефективни преди това технологични акции.
Композитният Nasdaq е спаднал с 8,7% през 2025 г. Nvidia инвеститорите също са нервни от потенциално по-строг контрол върху износа на чипове.
Със спада на цената на акциите, оценката на Nvidia падна. В момента акциите се търгуват при 23,3 пъти печалбата на акция, очаквана през следващите 12 месеца, което е под петгодишната историческа средна стойност от 40 пъти и спад от 31,2 пъти, при които се търгуваше на 1 януари, според пазарните данни на Dow Jones.
Сега акциите на чиповете са по-евтини от акциите на изненадващо разнообразие от други компании. Да започнем с това, че Nvidia е вторият най-евтин член на Великолепната седморка, технологичните акции, които водеха ралито на AI в края на 2022 г., 2023 г. и 2024 г. Само Alphabet е по-евтина, като се търгува на 17,9 пъти по-високи печалби.
Много други технологични акции са по-скъпи. Те включват Accenture, който се търгува на 24,5 пъти; Broadcom, на 27 пъти; Intel, при 31 пъти; Texas Instruments с 31,2 пъти; Netflix с 34,6 пъти, Palo Alto Networks с 51,2 пъти; и CrowdStrike Holdings с 90,7 пъти.
Nvidia също е по-евтина от няколко потребителски компании, включително Estée Lauder с 33,5 пъти; Walmart с 32,8 пъти; Monster Beverage, при 29,6 пъти; Airbnb при 27,9 пъти; и дори Procter & Gamble с 23,9 пъти.
В потребителския дискреционен сектор Nvidia е по-евтина от Chipotle Mexican Grill с 37,2 пъти; Starbucks, при 30,5 пъти; Yum! Brands, с 25,4 пъти.
По-ниската оценка на Nvidia означава, че има някои на Уолстрийт, които са загрижени за бъдещия ръст на приходите на Nvidia. Производителят на чипове отчете коригирана печалба от $2,99 на акция за фискалната 2025 г. на 26 февруари.
Това е 130% увеличение спрямо предходната година. Този грандиозен ръст на печалбите може да бъде изложен на риск, ако компании за чипове като Advanced Micro Devices спечелите по-голям дял от пазара или ако растежът на разходите за центрове за данни, които правят възможен AI, се забави.
Но нищо не е вградено в камък. Някои експерти смятат, че сега е моментът да закупите акции, които биха могли да продължат да бъдат основен бенефициент, тъй като компаниите продължават да инвестират сериозно в AI.
"Търговията с AI не е приключила и Nvidia продължава да бъде лидер", написа в сряда Нанси Тенглер, ИТ директор и главен изпълнителен директор на Laffer Tengler Investments. "NVDA изглежда евтина спрямо собствената си история. В исторически план това е добра входна точка."

Източник: iStock
Къде ще са акциите на Nvidia след 10 години?
Nvidia все още има много място за растеж през следващото десетилетие. Очакването Nvidia да повтори печалбите, които постигна през последното десетилетие, през следващите 10 години също изглежда малко вероятно. Защото 250-кратен скок в цената на акциите през следващото десетилетие би довел пазарната ѝ капитализация до колосалните 850 трилиона долара и това не е логично, тъй като се очаква световната икономика да достигне около 155 трилиона долара през 2035 г.
Въпреки това, Nvidia все още може да осигури добри печалби през следващото десетилетие благодарение на значителните крайни пазари, от които компанията вероятно ще се възползва. Например преминаването към ускорено изчисление в центровете за данни с цел ускоряване на задачите и намаляване на консумацията на енергия и оперативните разходи се очаква да отвори възможност за приходи от 1 трилион долара за Nvidia, според изпълнителния директор Дженсен Хуанг.
Това ниво на инвестиции може да изглежда много невероятно, но изглежда възможно, като се има предвид, че 2,6 трилиона долара са били изразходвани за изграждане на центрове за данни между 2017 г. и 2024 г. Тези центрове за данни сега се нуждаят от надстройки, за да се справят с интензивни натоварвания като AI. В резултат на това натоварването на центровете за данни вероятно ще бъде прехвърлено от централните процесори (CPU) към графични процесори (GPU), за да се удължи живота на тяхната сървърна инфраструктура.
Това е така, защото паралелната изчислителна мощност на графичните процесори ще им позволи да се справят с интензивни натоварвания, като същевременно прехвърлят по-малко интензивни задачи на процесорите. Това вероятно ще намали напрежението върху системата, тъй като GPU са проектирани да извършват по-големи изчисления за по-кратък период от време, което води до намалена консумация на енергия и по-висока ефективност. Освен това намаленото натоварване на процесорите означава, че те ще изпитат по-малко износване, като по този начин удължават живота и изчислителната мощност на центровете за данни в същото време.
Тази огромна възможност за ускорено изчисление ще бъде огромен попътен вятър за бизнеса с центрове за данни на Nvidia, който е генерирал 98 милиарда долара приходи през последните четири тримесечия. Като се има предвид, че Nvidia контролира около 85% от пазара на GPU за центрове за данни, тя е в солидна позиция да се възползва максимално от този потенциално огромен пазар. Дори ако Nvidia загуби позиции пред конкурентите си и контролира половината от пазара на графични процесори за центрове за данни след десетилетие, приходите от центрове за данни могат да скочат с 5 пъти въз основа на оценката на компанията за 1 трилион долара.
Но в момента, конкурентите на Nvidia не са близо до технологичното предимство и контрола върху веригата за доставки на чипове. Ето защо приходите от центровете за данни на Nvidia могат да отбележат зашеметяващ растеж през следващото десетилетие. Но това не е единствената голяма възможност, от която полупроводниковият гигант може да се възползва до 2035 г.
Пазарът на облачни игри, например, представлява друга огромна възможност за растеж за Nvidia. Roots Analysis прогнозира, че пазарът на облачни игри, който струваше по-малко от 5 милиарда долара през 2024 г., може да генерира колосалните 237 милиарда долара след десетилетие. Това няма да е изненадващо, тъй като облачните игри позволяват на геймърите да играят най-новите игри, без да се налага да инвестират в скъп хардуер, а всичко, от което се нуждаят, е бърза интернет връзка.
Nvidia вече изгради солидна позиция за себе си в пространството на облачните игри, което показва, че това може да бъде още една огромна възможност за милиарди долари, която може да помогне на компанията да поддържа стабилни нива на растеж през следващото десетилетие. Вземете предвид възможността, че общата адресируема възможност за приходи на Nvidia е близо 2 трилиона долара и има голяма вероятност нейната горна линия да скочи значително по-високо през следващите 10 години от приблизително 129 милиарда долара през последната фискална година.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.