Светът води война срещу въглищата. И някои от най-големите производители станаха много по-богати, пише Bloomberg.
Anglo American Plc, Glencore Plc и BHP Billiton Ltd. генерират най-високите си приходи от години от въглищните им мини. Приходите на 37 производители, следени от Bloomberg Intelligence Index, са най-високите за последните шест години.
И това се дължи на едно просто уравнение в бизнеса: търсене и предлагане. Правителствата от Азия до Европа налагат по тежки ограничения заради замърсяването - и производството на най-мръсното гориво на планетата намалява.
Някои от най-големите спадове се записват в Китай - най-големият оператор на мини, а финансирането за нови доставки намалява. Това означава непредвидени печалби за тези, които остават.
"Това е перверзно последствие" от политиките, чиято цел бе да се борят с промяната на климата, смята Джулиян Трегер, съосновател на Audley Capital Advisors LLP.
Anglo American, която неотдавна искаше да продаде активите си в сектора, отчита троен ръст на приходите от 2015 година и бизнесът с въглища стана най-печелившият за компанията. Миналата година Glencore отчете двойно повишение на приходите, а BHP Billiton - шесткратно.
Притесненията относно намаляващите доставки съживи цените. Европейските въглища за износ почти удвоиха цените си от спада през 2016 година, а фючърсите в САЩ са с 50% по-високи през 2018 година спрямо две години по-рано.
Една от причините за по-ниското производство е липсата на финансиране за индустрията. Заради притеснения относно промяната на климата, заемодателите намалиха средствата за индустрията до 14,9 милиарда долара през 2017 година от 22,5 милиарда долара през 2015 година. Поне 15 от най-големите банки в света приеха вътрешни правили, които забраняват инвестирането в подобни проекти.
И не са само банките. Големите инвеститори също обръщат гръб на мръсното гориво. Засега около 850 институции са обещали, че спират инвестициите във въглища, включително най-големият суверенен фонд в света, който вече разпродаде повечето от активите си.
Но дори и големите компании в сектора, които имат достатъчно дълбоки джобове и могат да започнат проекти и без подкрепата на банките, не са заинтересовани в това. Повечето се притесняват, че няма да могат да възвърнат инвестицията си заради политическото желание за намаляване на използването на въглища.