Руските компании са изправени пред "дълбока криза" при процеса на замяна на чуждестранните доставчици и търсене на аналози на съответните продукти от руски производители. Това заявяват впечатляващите 68% от анкетираните големи компании в проучване с название "Технология на доверието", проведено от "Тедо" (бивша PwC), с чийто резултати са се запознали "Ведомости".

При онлайн проучването и задълбочените интервюта, проведени през третото тримесечие на годината, са взели участие почти 60 компании, лидери на пазара при 15 икономически отрасли. При изследването, най-широко представени са: металургията, петролния и газовия сектор, както и строителството. А конкретните анкетирани от компаниите, са търговските директори.

Дълбоката криза на заместването на вноса се изразява основно в усложняване и оскъпяване на логистика, проблеми с трансграничните плащания, както и откази на дългогодишни партньори-доставчици да работят с руски компании, обяснява Денис Белски, изпълнителен директор в "Тедо".

По думите му, много руски компании все още разчитат на временни мерки, като например закупуване на необходимите им части и компоненти от компании посредници от трети страни.

"Решението на проблемите така или иначе е в локализацията и работата с аналози. Когато всички компании във всички сектори преодолеят еволюционните стъпки по това направление, дълбоката криза при снабдяването ще приключи", отбелязва експертът.

Компанията на един от най-богатите хора в Русия съди собственика си за $500 милиона

Компанията на един от най-богатите хора в Русия съди собственика си за $500 милиона

Спорът за стотици милиони долари е между най-богата жена в Русия и вече бившия й съпруг