"Умните сгради са нещо много повече от енергийна ефективност и спестявания на разходи, които често свързваме с процеса по обновяването им. Умните сгради са основно здраве и живот, при това на най-изгодна цена", коментира пред money.bg Драгомир Цанев, изпълнителен директор на ЕнЕфект по време на международния семинар, посветен на уменията и знанията за интелигентно сертифициране, проектиране и строителство.
Събитието "Умения и знания за интелигентни и високоефективни сгради" бе организирано от Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект като съвместна инициатива с международните проекти OutPHit, nZEB Ready, SMART2 и DiVIRTUE. В него взеха участие утвърдени експерти от 13 държави, които споделиха своя безценен опит в областта на строителството и устойчивата енергия. Като естествено продължение на провелата се през юли 61-ва сесия на Междуправителствения панел по климатичните промени (IPCC), семинарът показа как политическите изводи могат да се реализират, подобрявайки на практика градската среда.
Източник: ЕнЕфект
Теорията - на практика
Лектори в първата част на семинара бяха Ян Щайгер, управляващ директор на Институт "Пасивна къща", Германия; Хория Петран, изпълнителен директор на клъстъра PRO-NZEB, Румъния; Парис Фокайдес, изпълнителен директор на Euphyia, Кипър; Томас Месерви, изпълнителен директор, R2M, Италия; Стефан Паланцас ,изпълнителен директор, HPHI, Гърция; Драгомир Цанев, ЕнЕфект, България. Те представиха практически резултати от реализирани проекти за енергийно ефективни сгради, както и резултати от мониторинг на потреблението на енергия.
Сред основните акценти на международния форум беше въпросът дали могат да се постигнат значителни подобрения във вече съществуващи здания, ако внимателно се планират и се използват точните иновативни методи. "Това е от особено значение в контекста на климатичните промени, които изискват нови решения за осигуряване на устойчиви и комфортни условия за всички нас, включително за нашите деца в детските градини, училищата и болниците", коментира Цанев.
Търсят се най-малко 50 000 работници
Като ключов бе посочен проблемът с трансформацията на образователната система у нас с оглед на изключителната нужда от кадри - най-малко 50 000 души са необходими в строителния сектор. Затова и участниците се обединиха около мнението, че правилната стратегия би била браншът да се научи да реализира повече, но "по-умно и с по-голямо участие на високите технологии".
Източник: ЕнЕфект
В контекста на това, за първи път в България ще бъдат разработени безплатни учебни помагала, които да използват виртуална реалност като част от стартиращия проект DiVIRTUE. Гостите имаха възможност да тестват лично техните качества.
Лектори разгледаха и как утвърдените научноизследователски методи на Института за пасивни сгради (Passive House Institute) водят до постигане на удовлетворяващи за инвеститорите резултати.
Сред впечатляващите добри примери, разгледани на събитието, беше нова пасивна сграда в Атина, проектирана от Hellenic Passive House Institute, която поддържа постоянна температура 26-27 градуса при над 40-градусовите жеги навън.
В края на семинара участниците се запознаха с енергийно ефективни продукти и технологии, намиращи приложение при реализацията на сградни проекти.
"Истината е, че материята не е лесна, критериите и параметрите, които оказват влияние при вземането на решение от страна на собственика за това дали да инвестира в сградите, или не, са много повече от енергийните спестявания и ефективност.
Те включват цял комплекс от личностни, дори и психологически аспекти, които трябва да бъдат управлявани, за да можем да постигнем общата си цел, а именно да живеем в по-чисти градове", коментира в заключение домакинът Драгомир Цанев.