Петчленен състав на Върховния административен съд окончателно отмени промените в Плана за управление на Национален парк "Пирин".
В настоящето решение на 5-членен състав на ВАС върховните съдии излагат подробно мотивите за решението си. В него за включени изцяло нови моменти в тълкуването на разпоредби от българското и международното право, взети са предвид решения по дела на Съда на Европейския съюз, европейски директиви, както и последните решения на Комитета за световно наследство към Конвенцията за опазване на световното културно и природно наследство.
Ключов момент в решението на ВАС е тълкуването на чл. 21, т. 1 от Закона за защитените територии (ЗЗТ). Разпоредбата гласи: "В националните паркове се забраняват строителството, освен на туристически заслони и хижи, водохващания за питейни нужди, пречиствателни съоръжения, сгради и съоръжения за нуждите на управлението на парка и обслужването на посетителите, подземните комуникации, ремонт на съществуващите сгради, пътища, спортни и други съоръжения."
И 3-членния, и 5-членния състав на ВАС тълкуват, че на територията на националните паркове се допускат единствено ремонтирането, но не и изграждането на нови спортни съоръжения. Тълкуванието на магистратите има забраняващ характер.
Според съда решението на Министерски съвет от 29 декември 2017 година за изменения на Плана за управление на НП "Пирин" попада в обхвата на Закона за защитените територии (ЗЗР), Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и Закона за биологичното разнообразие (ЗБР). Поради това трябва да бъдат спазени изискванията за процедури за екологична оценка и оценка за съвместимост.
Магистратите са категорични, че преди решението на МС, министърът на околната среда и водите Нено Димов е бил длъжен да извърши екологична оценка, за да се прецени дали са изпълнени целите на закона. Припомняме, че такава оценка не беше извършена.
ВАС цитира и решения на Съда на Европейския съюз по дела С-160 от 2107 г. и С-290 от 2015 г., според които екооценката е задължителна. Не били спазени и изискванията на Директива 2001/42 за екологичните оценки.
Върховните съдии считат, че с измененията на плана за управление на НП "Пирин" се извършва значителна промяна в нормите, режимите, условията и препоръките за осъществяване на дейностите в Зона II А, Зона III и Зона IV. Промяната на предназначението на големи площи от националния парк и включването им в зоната за туризъм и зоната на сградите и съоръженията означава прекратяване на възможността тези площи да бъдат използвани пълноценно за опазване на биоразнообразието.
Поради това е било задължително участието на обществеността да се реализира и чрез процедурите по екологична оценка и оценка за съвместимост.
Припомняме, в края на месец юли 2018 година 3-членния състав на ВАС определи, че решението на МС за промени в плана за управление на Пирин са в нарушение на разпоредби от българското и международно право. Последва обжалване от страна на Министерски съвет и министъра на околната среда и водиде.
Днешното решение е окончателно. С това определение на 5-членен състав на ВАС решението на МС от 29 декември 2017 година за промени в Плана за управление на Национален парк "Пирин" се отменя и засега в Банско няма да се изгражда втори лифт.
Решението на ВАС възмути бившия вицепремиер и защитник на идеята за втора кабинка над Банско Валери Симеонов.
"Тъжен ден за българската икономика и туризъм."
Така Симеонов определи решението на висшите магистрати.
Според него то е взето под натиск.
NoGreed
на 16.01.2019 в 21:12:44 #7Благодаря на съдиите от Върховния административен съд работили по делата за Пирин. Това е важно решение, което е добре за всички хора (даже и за невежите, като Нено Димов, които не разбират, че устойчивата икономика и бъдещето на планетата зависи от околната среда и упазването на природните ресурси). Горите са изключително важни за живота на земята, включително и за хората. Обезлесяването на горите е основна причина за климатичните промени и емисиите на парникови газове. Горите помагат да се регулира температурата и климата на земята. Всяка година по цял свят се унищожават 13 милиона хектара гори. Време е за действие. Ако всеки човек посади поне едно дърво, на земята ще има 7 милиарда нови дървета. Бъдещето зависи от всички нас.
CanceR
на 16.01.2019 в 19:51:17 #6@BGPlus - и дюните на къмпинг смокиня ли са разкопани след разпореждане на соросоидите? Аман от чалгаджии!
CanceR
на 16.01.2019 в 19:36:19 #5УРРРАААААААА!!!!!! Има свестни хора останали в БГто...
bgplus
на 16.01.2019 в 16:25:20 #4Забраната да се развиват зимния туризъм и ски - курортите е от същата серия като епопеята с превозвачите - пакет мобилност! На България й е забранено да диша и живее! Скоро няма да ни има. Но да се порадваме мъничко. Лалугерите са живи и ще ни заместят.
giggsn
на 16.01.2019 в 15:28:53 #3Така ще е, нали швейцарци, италианци и австрийци са по-глупави от нас и си имат курорти и инфраструктура...Но ние сме си по умни...и "по-зелени" от тях.... " Из Бай Ганьо: " ...изправи се малко разкрачен, изгледа високомерно немците, почна да се удря геройски по влакнатите гърди и извика победоносно: - Булгар! Булга-ар! - и още по-силно се удари в гърдите."
Todorchev
на 16.01.2019 в 15:17:30 #2Ей, не искаме да развиваме туризъм в тая държава и това си е.
bgplus
на 16.01.2019 в 14:41:41 #1Има информация, която, обаче, трябва да претърпи дополнителни проверки, според която (информация) 5членният състав на ВАС е подкупен от зелената мафия и соросоидите в България, които се контролират от европейските босове и лобисти от туристическия сектор. Това решение е още един от серията удари върху България - върху икономика, инфраструктура, работните места, развитието на регионите, благоприятната бизнес - среда, повишаване на конкурентноспособността и удар срещу националната независимост на Републиката! Да си припомним само някои съвременни поражения на България. Битки, които загубихме поради зависимост, бедност, слабост и лобизъм. Южен Поток - предаден от чужди и свои! Белене - проекта е спрян за неограничено време! Втори лифт в Банско - битката за курорта е загубена! Концесиите на природните богатства на България - пълен контрол от страна на Западни и канадски колониални компании. Пример - златодобива, където са сключени антибългарски договори даващи право на чуждите собственници да прибират 90 % печалба. Този факт нарежда цивилизована България до колониално зависимите африкански държави. Отказ на правителството да строи нови ски - курорти! Списъка със загубените сражения през 21 век от България срещу останалия свят не е пълен. Резултата е налице. Бързо застаряващо население, позорно малки пенсии и геноцидни заплати, тотална миграция и ниска раждаемост! България тихичко и скромничко си отива...