Икономическите условия в рамките на Еврозоната продължават да се подобряват. Според Прогнозата за Еврозоната на международната одиторска компания Ernst & Young (EY) от декември, очакванията са капиталовите инвестиции да подкрепят стабилното възстановяване на Еврозоната в средносрочен план. Предвижда се ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) от 1.5% през 2015 година, преди увеличението му до 1.8% през 2016 и 2017 година.

За България експертите на EY очакват растеж на БВП от 2.7% през 2015 година, което е увеличение спрямо прогнозата  от 1.9%  преди три месеца. Предвижда се ръстът на БВП  достигне 2.6% през 2016 година, след което ще се установи на средно ниво от малко над 3.5% на година през периода 2017-2019 година.

Увеличаващото се външно търсене дава стимул на българската икономика. За 2015 година като цяло очакванията са за растеж на износа от 4.7%, или увеличение от 0.8% спрямо предходната година. Това увеличение е движено основно от повишаващото се европейско търсене – стойността на износа за ЕС, където растежът постепенно се подобрява, се увеличи с 12% на годишна база през периода януари-юни, а по-късно през третото тримесечие отбеляза спад от 5% спрямо второто тримесечие, в резултат от налагането на мерките за контрол на капиталите в Гърция.

През 2016 експортният растеж може да забави темповете, тъй като основните търговски партньори на България, и по-конкретно Сърбия и Турция, са засегнати от увеличението на лихвените проценти в САЩ и повишената политическа несигурност.

Вътрешното търсене отбелязва растеж от 1.7% през 2015 година,  в резултат от влиянието на растежа на частното потребление, ниските лихвени проценти и увеличените инвестиции. Очакванията са потребителските разходи да се увеличат с 3.1% през второто полугодие на 2015 година, стимулирани от по-високите заплати, ниската инфлация и намаляващите нива на безработица.

През октомври безработица в България  намаля до 9.7%, благодарение на увеличението на заетостта с 1% на годишна база. В допълнение, ръстът на реалните заплати се ускори, достигайки 8% за годината през третото тримесечие. И на последно място, по-ниските цени на петрола доведоха до намаление на процента на инфлация, която се очаква да бъде в размер на 0.1% през 2015 година, което от своя страна повишава реалните доходи.

Високото ниво на усвояване на фондове на ЕС, 85% през юли, ще стимулира инвестициите през втората половина на 2015 година. Докато трансферите от ЕС ще достигнат своя пик през 2015 година, тласъкът за инвестициите и строителната индустрия ще продължи и през 2016 година. Нещо повече, всички седем оперативни програми на ЕС са одобрени за следващия период (обхващащ годините 2014-2020). Комбинирани с подобряващата се държавна фискална позиция, тези фондове ще стимулират инфраструктурните проекти, ще отстранят пречките и ще окажат допълнителна подкрепа за икономическия растеж.