Българо-румънски проект, който ще създаде "зелени" енергийни мощности и нова връзка между двете държави, беше успешно оценен от Европейската комисия и включен в Списъка на трансграничните проекти за възобновяема енергия на Европейския съюз, съобщават от НЕК.

За Хидротехнически комплекс "Турни Мъгуреле - Никопол" се говори още от 70-те години, но новото развитие открива възможности за подкрепа на проекта чрез Механизма за свързване на Европа.

Нови 4 ядрени реактора, ВЕЦ-ове на Дунав и ВЕИ - предложения от енергийната стратегия на правителството

Нови 4 ядрени реактора, ВЕЦ-ове на Дунав и ВЕИ - предложения от енергийната стратегия на правителството

Ще се търси максимален живот на въглищните електроцентрали, уверява енергийният министър Росен Христов

Основен елемент на комплекса е язовир на река Дунав, разположен над Белене.

"Зелени заедно"

е общ проект на Money.bg и Webcafe.bg, който обръща внимание на екологичните тенденции - както в ежедневието на всеки от нас, така и в бизнеса.

Научете повече тук:

zelenizaedno.bg

Той трябва да улесни корабоплаването при ниски води (чест проблем в нашата част на реката), но и най-вече ще се използва за производство на електроенергия чрез две руслови водноелектрически централи - българска и румънска.

Освен това, по оборудваната с шлюзови системи стена ще преминава пътна и жп връзка между двете държави.

Край Никопол и Силистра: България и Румъния ще строят две водноелектрически централи на река Дунав

Край Никопол и Силистра: България и Румъния ще строят две водноелектрически централи на река Дунав

ВЕЦ-овете трябва да са готови в следващите 5-6 години

Технически проект е изработен още през 1975 г. и предвижда две централи с мощност по 400 мегавата всяка, а до 1990 г. са извършвани подготвителни работи. Темата отново придоби актуалност след 2009 г.

Проектът сега ще кандидатства за финансиране на предпроектни проучвания пред Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA), посочват от НЕК.

Предстои окончателното одобрение на списъка на трансграничните проекти и публикуването му в Официалния вестник на Европейския съюз.

"Зелени заедно" показва добрите примери и важните съвети - всичко, което трябва да знаем по пътя към по-природосъобразно съществуване, работа и правене на бизнес. Проектът се осъществява с подкрепата на Кауфланд България, UniCredit Bulbank, Cargotec, RÖFIX, Insaoil, GreenPoint Logistics, Toki.bg, Инвестбанк, BILLA България.