Без политически промени, националните дългове на ЕС-15 се очаква да експлодират до 180% от БВП до 2050 г., а в новите страни-членки се очаква да достигне до 280%. Тези данни публикува BUSINESSEUROPE, най-голямата бизнес организация в Европа, в своето изследване „Евробарометър - Пролет 2007".

Преди всичко, системите за социална сигурност трябва да бъдат финансово приложими чрез повишаване на възрастта за пенсиониране, повишаване на конкуренцията между осигурителните компаниите и засилване на частните фондове.

Годишните разходи от административното утежняване са 3.5% от БВП или 470 милиарда евро, 30% от които са на ниво ЕС и 70% на национално ниво.

Тенденцията на спад в производителността в ЕС все още не е преодоляна. Без повишаване  на производителността, Европа няма да може да поддържа високо ниво на икономически растеж, особено при условията на намалена трудоспособност, причинена от застаряване на населението.

Настоящият икономически подем е изправен пред риска от краткосрочен живот, ако не бъде подкрепен от бъдещи структурни реформи, които да направят Европа по-производителна, се казва още в изследването.

Скандинавските страни и Ирландия продължават да поддържат една добра структура на икономиките си, което ги класира между най-конкурентоспособните в света. Но на други страни-членки (особено големите страни от континента) все още им коства големи усилия да адаптират икономическите си структури по начин, който да им позволи да посрещнат предизвикателствата на глобалната конкуренция.

Добрите новини за трудовия пазар са, че се очаква за периода 2006 - 2008 г. да бъдат създадени 8 ½ милиона работни места.

През 2005 г. нивото на заетост в ЕС достигна 63.8%, което все още е далеч от 70% - цел, поставена от стратегията за икономически растеж на ЕС, за да се достигнат нивата на заетост в САЩ  (71.5%) и Япония (69.3%).

Активната политика по отношение на трудовия пазар е оценена сравнително положително, след като по-голям брой хора (и най-вече такива от групите в неравностойно положение) бяха интегрирани в трудовите пазари.

По модел на Дания и Великобритания, които имат задоволително ниво на гъвкавост по отношения на трудовите си пазари, много страни-членки предприеха мерки за подобряване на гъвкавостта на трудовите регулации.

Но това е направено предимно по отношение на временните трудови договори, докато постоянните трудови договори остават сравнително незасегнати от промените. Това носи риска за създаване на двоен стандарт на пазара на труда, предупреждава "Евробарометър - Пролет 2007".