Молдова предложи амбициозна стратегия за увеличаване на производството на енергия от възобновяеми източници. Държавата ще предостави на потенциалните инвеститори инструменти и съоръжения, за да ги привлече да инвестират в производство на зелена енергия на растящия пазар на Молдова, видя Money.bg в официалния сайт на правителството на страната.
Защо производството на възобновяема енергия е важно за Молдова?
Кишинев, столицата на Република Молдова, напредва в усилията за стимулиране на производството на възобновяема енергия, като се стреми към енергийна независимост и преход към зелена енергия. Енергийният пейзаж на Молдова се промени значително след конфликта в Украйна през 2022 г., което доведе до бърза връзка с европейската енергийна система и отдалечаване от зависимостта от руски енергийни доставки.
Източник: iStock
Каква е целта на Молдова за зелена енергия до 2030 г.?
Молдова иска да увеличи дела на производството на възобновяема енергия до минимум 30 процента от потреблението на електроенергия до 2030 г. Освен това молдовските власти предложиха намаляване на емисиите на парникови газове с приблизително 70 процента до 2030 г. в сравнение с нивата от 1990 г.
Кишинев възнамерява да се присъедини към Международния алианс за слънчева енергия (ISA), който обединява 98 държави, ангажирани с разширяването на проекти за слънчева енергия. Правителството на Молдова също така е осигурило десетки милиони щатски долари външно финансиране - основно от ЕБВР и USAID - за изграждането на триста километра междусистемни енергийни линии с Румъния.
От март 2022 г. молдовската електроенергийна система започна да работи паралелно със съседната държава на запад. Тази нова инфраструктура повиши сигурността и надеждността на националната електроенергийна система и увеличи капацитета за внос/износ на електроенергия на интерфейса Молдова-Румъния.
Търгове и бизнес привлекателност
Министерството на енергетиката в Кишинев наскоро обяви стартирането на първите търгове за проекти за възобновяема енергия, насочени към големи инвеститори, които възнамеряват да увеличат производствения капацитет и да разнообразят енергийните източници.
Получаването на оферти за тези търгове е планирано за периода от септември 2024 г. до януари 2025 г. За да улесни участието на възможно най-много производители на енергия в търговете, Министерството на енергетиката е подготвило и инструмент за тези, които могат да инвестират, но все още нямат разрешение за присъединяване.
"Не всички инвеститори ще имат одобрения за присъединяване, когато подадат своите заявки за търг.
Поради тази причина, като първо решение, ние ще дадем приоритет на предоставянето на одобрения за присъединяване на бъдещи големи допустими производители, определени като победители в търга", каза държавният секретар в Министерството на енергетиката, Каролина Новак.
"И когато бъдат дадени нови одобрения за свързване, те ще бъдат в горната част на списъка с чакащи."
В дългосрочен план Министерството на енергетиката ще промени законодателството за електроенергията, за да приложи гаранция за добро изпълнение — резервиране на капацитет — за получаване на одобрение за присъединяване.
"Тази разпоредба ще ни е необходима, за да гарантираме конкурентоспособността на процеса и добрата му организация", подчерта Каролина Новац. През 2023 г. Министерството на енергетиката промени значително насърчаването на енергията от възобновяеми източници.
Източник: ЕБВР
Държавата обяви три инструмента за подпомагане на производителите на зелена енергия, като гарантира изкупуването на излишната енергия, доставена в мрежата и по този начин им помага да възстановят инвестициите си:
- Нетното измерване беше заменено от 1 януари 2024 г. с нетно фактуриране, приложимо за малки производители с инсталации, предназначени за тяхното потребление.
- Предлага се фиксирана ставка за 15 години за фотоволтаични паркове и централи до 1 мегават и вятърни паркове до 4 мегавата.
- Фиксирана цена, валидна също за 15 години, се прилага за фотоволтаични паркове и централи с мощност над 1 мегават и вятърни паркове с мощност над 4 мегавата.
"Ние защитаваме потребителите, като осигуряваме най-добрата цена; стремим се да предоставим на инвеститорите компенсациите, които те изчисляват на базата на конкурентен процес", каза министърът на енергетиката Виктор Пърликов. Мощностите, разпределени за тези търгове, са 105 мегавата за вятърни паркове и 60 мегавата за фотоволтаични паркове.
Ограничението на капацитета за предоставяне на статут на виден допустим производител е 4 мегавата за вятърни проекти и 1 мегават за фотоволтаични проекти. Таванът на цената е 77,88 евро за мегаватчас за вятърна енергия и 86,7 евро за мегаватчас за слънчева енергия.
Гарантираната фиксирана цена ще бъде определена чрез тръжна процедура и не може да надвишава горната цена от 1,5 молдовски леи за вятърен киловатчас и 1,67 молдовски леи за слънчев киловатчас, както е установено от Националната агенция за енергийно регулиране (ANRE), централен публичен орган, отговорен за регулирането и наблюдението на енергийния сектор в Молдова.
Предимства за инвеститорите
Едновременно с това през последните години Молдова предприе значителни стъпки за насърчаване на възобновяемите енергийни източници.
Инсталираният капацитет достигна 132,7 мегавата за вятърна енергия, 115,3 мегавата за нетно измерване, 76,9 мегавата за слънчева енергия, 16,8 мегавата за водна енергия и 6,6 мегавата за биогаз. В резултат на това Молдова постигна общо 348,3 мегавата през 2023 г. С добавянето на 165 мегавата, продадени на търг — 105 мегавата за вятърна енергия и 60 мегавата за слънчева енергия — Молдова ще достигне общо 513,3 мегавата, почти еквивалентно на дневната енергия на страната производство на енергия.
Въпреки че максимизирането на тези ресурси може да позволи на Молдова да посрещне почти всичките си енергийни нужди по време на пиковите часове, текущата разлика между потенциалното и действителното производство на зелена енергия е частично покрита от закупуване на внос от разнообразни източници: Румънски оператор на енергиен и газов пазар (OPCOM), румънска Hidroelectrica и Nuclearelectrica, както и Ukrhydroenergo от Украйна чрез държавната компания Energocom, централният доставчик на електроенергия в Молдова.
Много възможности и гъвкавост
Не всички производители на зелена енергия в Молдова доставят електроенергия на Energocom. Тези, които предпочитат да избегнат предлаганите от държавната компания цени, могат да изнасят електроенергия.
"Това лято молдовските производители продадоха енергия на фондовата борса на Украйна и на потребителски партньори в Румъния. Това е търговският пазар; вие произвеждате стока и искате да я продадете на възможно най-високата цена", каза директорът на Energocom Виктор Бинзари. Той добави, че мощностите, обявени за търг в Молдова, са критични в настоящата ситуация.
"Съгласно регламента Energocom е задължен да купува зелена енергия, произведена от инвеститори. Повече енергия, произведена в страната, означава по-малко енергия, закупена от Moldgres. Вече не купуваме енергия от чужбина; вместо това купуваме енергия, произведена в Молдова", заключи той .
Молдова има за цел да интегрира напълно възможно най-много зелена енергия през следващите години, като се стреми към диверсификация на енергийните си източници чрез привличане на чуждестранни инвеститори, търсещи възможности за бизнес в страната.