Износът на слънчогледово семе от България, Румъния и Унгария през 2013/14 г. ще нарасне с респектиращите 28 на сто в сравнение с предходната 2012/13 маркетингова година - до 2,7 млн.тона. Тази оптимистична прогноза беше оповестена в петък от водещото в бранша германско аналитично издание Oil World, пише farmer.bg.

Анализаторите отбелязват, че България заема лидерската позиция в износа - 1,2 млн. т, в сравнение с 0,97 млн.т експортирани през 2012/13 г. Румъния е след нас с експортен потенциал от 1 млн. т (0,74 млн.т - 2012/13 г.). Унгарците се очаква да доставят за международния пазар около 500 хил. тона от маслодайната култура, в сравнение с 410 хил. тона натоварени за износ през миналата година.

Увеличението на експортната реализация преди всичко е в резултат на добрите реколти, но германските специалисти акцентират и върху друг фактор, който стимулира износа. Според тях и в трите държави няма достатъчно мощности за преработка на маслодайните семена, а и липсват ограничения при износа, които са налице в Русия и Украйна. Общият износ на слънчоглед от тези две черноморски държави през 2013/14, според оценката на Oil World, ще възлезе на 210 хил. т, в сравнение с 194 хил. т през 2012/13 година.

В Русия и в Украйна действат високи експортни мита, които целят засилване на износа на готова продукция и преди всичко слънчогледовото масло. През последните години беше регистрирано бурно развитие на преработвателната индустрия и понастоящем мощностите на екстракционните заводи и в Русия и в Украйна са значително по-големи от обема на производството на маслодайните семена. Към настоящия момент общите мощности за преработка на маслодайни семена в Украйна, например, възлизат на 12,8 млн.т при добив от 9,5-10.0 млн.т (бункерно тегло). Този факт обяснява и поскъпването на слънчогледовото семе на украинския пазар и то при рекордна слънчогледово реколта.

През миналата седмица изкупните цени на слънчогледовото семе в Украйна се покачиха с 10 долара - до 430 д./т франко завод.