За последните 15-17 години не е имало толкова конкретни споразумения с дългосрочно значение за двустранното сътрудничество между България и Руската федерация, каквито са с Газпром, проектът за изграждане на петролопровода Бургас-Александруполис и този за изграждането на втората АЕЦ в Белене.

Това заяви премиерът Сергей Станишев след срещата с руския си колега Михаил Фрадков.

Министър-председателят определи тези три стратегически проекта като амбициозни и мащабни. Изграждането на АЕЦ „Белене" бе откроено като едно от приоритетните направления на българо-руското сътрудничество. Предстояща е ратификацията на споразумението за изграждане на петролопровода Бургас-Александруполис, подписано от България, Русия и Гърция, а след това предстои да бъде създадена съвместната проектна компания за изграждането на съоръжението.

Четири договора между България и Русия бяха подписани в присъствието на премиерите Сергей Станишев и Михаил Фрадков. Това са Споразумението за сътрудничество в областта на туризма, Споразумението за взаимна защита на класифицираната информация, Споразумението за икономическо научно-техническо сътрудничество и Спогодбата за взаимна защита на правата върху резултатите от интелектуалната собственост, използвани и получени в хода на военнотехническото сътрудничество.

Подписването на документите е в контекста на цялостния преглед и осъвременяване на договорно-правната база между двете страни с оглед членството на България в Европейския съюз.

Според премиера Сергей Станишев подписаните документи ще активизират отношенията в посочените сфери, а добрата атмосфера в двустранните отношения ще открие нови перспективи. Политическата стабилност в България и това, че сме предсказуем партньор на Русия дава възможност за тяхната реализация, заяви премиерът Сергей Станишев. Сред представителите на руския бизнес има засилен инвестиционен интерес, включително и проекти за увеличаване транзита на енергоресурси през България, стана ясно още след срещата.

България има политическата воля, в качеството си на член на ЕС, да продължи да развива активни икономически връзки с Русия във всички области от взаимен интерес, подчерта премиерът Сергей Станишев пред своя домакин. Изтъкната бе и важната роля на Междуправителствената комисия като решаващ фактор в развитието на двустранните икономически отношения. Двете страни изразиха задоволството си от дейността на комисията, като бе подчертано, че подписаните споразумения са резултат именно от нейната ефективна работа.

Пред икономическите връзки има сериозни перспективи, подчерта още премиерът Сергей Станишев, като освен водещите проекти в областта на енергетиката, той открои и възможностите пред хранително-вкусовата промишленост, областта на транспорта, в туризма, образованието, науката и културата, високите технологии и строителството, както и регионалното сътрудничество.

В рамките на кампания за популяризиране на туристическия продукт на страната ни в Русия 2009 г. ще бъде обявена за „Година на България в Русия", а скоро в Москва ще бъде открит български туристически център. Само за миналата година броят на руските туристи, посетили България, е нараснал с 23 на сто. Очаква се тази година той да достигне около 30 на сто. През юни следващата година в Москва ще се проведе българска национална търговско-промишлена изложба по повод 130-та годишнина от Освобождението на страната ни, а през септември т.г., в рамките на Пловдивския панаир, ще се състои и българо-руски делови форум. Над 4600 са регистрираните фирми с руско участие. По този показател Русия се нарежда на второ място след Турция. В Българската търговско-промишлена палата са регистрирани около 400 представителства на руски фирми.

От особена важност за двете страни е и задълбочаването на сътрудничеството в научно-техническата област, където има и добри традиции и отлични възможности за в бъдеще, изтъкнато бе още по време на пленарните разговори между двете делегации. В отговор на журналистически въпрос за руските лицензи за спецпродукция, произвеждана в българските военни предприятия, премиерът Сергей Станишев заяви, че въпросът се обсъжда на ниво междуправителствена работна група. По него има развитие, но не всички детайли са уточнени, допълни той и подчерта, че и от двете страни е налице конструктивизъм.