България ще приключи 2006 година с рекорден икономически ръст от 6.5 на сто, прогнозира финансовият ни министър Пламен Орешарски, откривайки петото изложение "Банки Инвестиции Пари" в Пловдив днес.

Финансовият министър заяви, че подобен ръст в брутния вътрешен продукт на България от над 6% не е имало от началото на икономическите реформите в страната след 1989 г. Годишно увеличение на БВП от 6.5 на сто пък страната ни не е постигала от 20 г. насам.

Основните причини за положителните все още прогнозни данни са значително подобрената бизнес среда в страната, както и рекордния приток на чуждестранни инвестиции в размер на над 4 млрд. евро през годината.

Ако прогнозата се потвърди от официалните данни на Националния статистически институт, които се очаква да бъдат обявени в средата на март месец тази година, то България ще успее да надмине заложеният от правителството ръст от 6.3% за 2006 г.

Министърът на финансите изказа силни надежди, че страната ни ще съумее да запази този икономически ръст и през тази година, като заяви, че съгласно програмата за конвергенция с ЕС, е заложен годишен ръст от около 6% за следващите три години.

Критериите по конвергентната програма на България се препокриват и от заложените основни количествени цели, които си поставя българското правителство при изпълнението на Нaционалната Програма за Реформи до 2009 г.

Съгласно програмата страната ни трябва да реализира устойчиви темпове на икономически растеж от около 6% годишно и да достигне 61% икономическа заетост в края на периода.

Припомняме, че българското правителство се ангажира също така да спазва строга фискална дисциплина, реализирайки бюджетни излишъци от порядъка на около 1-1.5% от БВП средно за периода (2007-2009 г.), с което да намали допълнително държавния дълг до около 22% от БВП и да допринесе за ограниченото нарастване на дефицита по текущата сметка. 

Въпреки добрите резултати, България все още изостава спрямо другите нови страни членки на ЕС, като Румъния и Словакия, които отчитат прогнозен икономически ръст за 2006 г. в размер съответно на 8.3% и 9.8 на сто.