В края на месец септември, годишният доклад на Световната банка беше публикуван официално. Той сравнява бизнес условията в 178 световни икономики. В годината, когато страните от Източна Европа и Централна Азия постигнаха силен напредък, България влезе в топ 10 на страните реформатори, където данъчното бреме е най-ниско.
Според анализаторите от Oxford Business Group (OBG), България е преживяла години на драматични промени в данъчното си законодателство, което я е наредило на едно от първите места в Европа по ниски данъчни ставки. Тази година страната ни е скочила от 122 място в световната данъчна класация на 88, което е невероятно постижение за държава като България. През последните десет години, страната успя да редуцира корпоративния данък девет поредни пъти, като в момента той е най-ниския в ЕС (10%). През 2007 г. пък правителството реши да премине към използването на плосък данък също в размер на 10%.
В страната, която от край време съществува висок процент на сивата икономика, ниските данъци са нужни за повишаване събираемостта на дължимото към държавата от физическите и юридически лица. В периода от 2002 до 2005 г., нивото на събираемост на корпоративния данък е нараснало с 4.5 процентни пункта, а това на ДДС с 11 пункта. Приходите от данъка дължим от бизнеса са се оценявали на 2.4% от БВП на страната през 2005 г., като само за една година са нараснали до 2.7% от БВП (2006 г.). Интересното е, че данните все още не включват 2007 г., когато корпоративният данък стигна дъното от 10%.
Според анализаторите от OBG, заради използваните по-рационални практики, цената за събирането на данъците е паднала драстично. До скоро България имаше 400 регионални данъчни дирекции, като в момента те са само 29, а персоналът чувствително е намалял. През 2002 г., разходите за издръжката на данъчната администрация представляваше 1.1% от общите данъчни приходи, като сега тя е около 0.6%. Започна въвеждането и на електронно разплащане на дължимите данъци, показател по който България все още изостава от западноевропейските страни.
Друг сектор на българската икономика, който се споменава с позитивен тон в доклада е строителството, което през последната година е станало много по-прозрачно и качествено. Съдебната система също е поощрена с добри думи, където реформата продължава. Преди обаче правителството да се възгордее прекалено много, трябва да отчетем резултатите и на втория доклад на Световната банка, оценяващ производителността в страната.
Слабото нарастване на българската производителност, което в момента се покачва с темп от 2% на годишна база, може да е основна пречка в достигането на средните нива за ЕС в близко бъдеще. Дори да вземем най-позитивните прогнози за ръст на производителността с 5% годишно след 2015 г., пак ще са нужни на страната поне 25 години да догони средното ниво в Европейския съюз. В момента, заплащането в България е на една-трета от това в ЕС, но за съжаление се покачва по-бързо от нивото на производителност, което допълнително утежнява и без това високата инфлация.
Докладът се съсредоточава на четири основни точки, които имат спешна нужда от реформа. Пазарната конкуренция трябва да се засили, като голямо внимание трябва да бъде обърнато на проучвателната работа и разработката на иновативни бизнес идеи и продукти. Пазарът на труда също трябва да се обнови с по-високото образовани кадри.
Според Световната банка, бързината за регистрация на нов бизнес е изключително важно за подобряване на производителността. Законодателството трябва допълнително да се либерализира, което ще направи по-лесно за компаниите бързо да влизат и излизат от пазара. В момента България изостава значително по този показател.
Реформата в образованието трябва най-накрая да започне, за да се подобри нивото на трудовия ресурс и неговата интелектуална подготвеност. Трябва да се работи за постигане на по-тесни връзки между научните институти и бизнес общността в страната, с цел повишаване ползата от иновации в реалната икономика. Висшето образование има крещяща нужда от поемане на нов курс на развитие. Държавните висши учебни заведения са прекалено много, а голяма част от тях са твърде малки. В момента няма критична маса за създаване на добри изследователски центрове и програми за нови разработки.
Липсата на трудова мобилност допълнително съсипва производителността. В доклада (Doing Business 2006), България се нарежда на незавидното 100-тно място от 175 страни, главно заради негъвкавото работно време и високата цена на работната сила. Световната банка неколкократно предупреждаваше в изминалите години за намаляващия брой обучени кадри в страните от Източна Европа, за което е необходимо да бъдат положени специални усилия от държавата. Коментира се вече и възможността за „внос" на квалифицирани кадри от чужбина, като за България най-вероятни страни-донори на този етап са Албания и Македония.
Vallentin
на 08.10.2007 в 14:44:55 #15Технологиите и рационализацията са част от нещата, които повишават производителността. Но не са едиствения фактор. Важени фактори са и мотивацията, дисциплината и коректността на работника. А именно от липсата на последните 3 страдаме в България. Класическия български мързел и тарикатщина на дребно съсипват производителността, но разбирасе не са едиствените фактори. Невежеството и липсата на оптимизация на процеса са доста важни фактори също. Съществуващата инерция от комунизма си казва думата.
Punko
на 08.10.2007 в 13:16:06 #14Тука повечето от хората, които пишат са някакви психично-болни...
pallini
на 08.10.2007 в 13:01:14 #13Високата производителност идва не от това колко кубика ще изкопае един работник с лопата, от това колко същия, но с образование на багерист ще изкопае с багерчето за единица време. Същото важи за всички отграсли. Къде по вече, къде по-малко за производителността са нужни две неща - механизация/автоматизация и технология. Борбата в Света е за информация, за ноу-хау и технологии. Това че банката е дала някоква прецентка лежи на простатта артиметика деляща ВБП на изработените човекочасове. Дали тя има интерес да се въртят пари, това е нещо, което не се нуждае от каментар. За това е банка. Не мислете, че на Запад всички миришат на пот, защото много работят. Не, но много мислят как да изработят надницата по-рационално. За съжаление, когато се качи процента на автоматизация/механизация се увеличава и процента на недоволни безработни. Тогава те почват да висят на врата на държавата и пак се иска по-висок ВБП, за да може да се получи натрупване, което да се дава на тъй наречените на Запад - по-малко можещи. Въпроса е не къде е ключа от бараката с по-високи заплати, а този от касата с последните разработки на нещо си. Та там натиснете, на образованието и развитието на специалистите, не на просто тройно правило, смятащо заплатите при еди какъв си процент инфлация.
Неделчо Съботинов
на 08.10.2007 в 12:37:47 #12Производителността е най-ниска не при стоките, а при услугите. Световната банка мери производителността за съжаление в реални пари ($1 в Белгия е $1 в България), не правят приравняване към покупателната способност. Така когато съм в Брюксел и се подстригвам при нормален фризьор давам 20 евро (около 40 лв.), а в София давам 3 евро (6 лева). Ето как например услугата подстригване в Белгия фризьорът изпълнява 7 пъти по-ефективно и произвежда 7 пъти повече стойност за единица време от българския си колега. Това за съжаление е за всичко и излиза, че нашите работници и мениджмънт са най-големите търтеи на света. Колкото до това колко взимат шивачките, това за 150-200 лв. са митове. Да, осигуряват ги на 200 лв. и в голямата тетрадка толкова пише, но при положение че една чистачка за 6 часов работен ден взима 500 лв. с основно образование (в моята фирма), съмнявам се че човек със занаят (шивач) да работи за пари които могат да купят голямо уиски в Шератон. Сивата икономика в тази сфера е ужасяващо голяма.
dng
на 08.10.2007 в 11:30:12 #11Ниска производителност означава, че един българин на работното си място за 8 часа работно време върши в пъти по-малко работа отколкото да кажем работник в Германия или Франция. -------------------------------------------------------- Валентине, я пак си прочети глупостите. Имаше един пример тук по форумите. Българска шивачка, която работи за 300 лева (макар че повечето взимат 150-200) по-малко ли шие от германска, която взима 3000 евро? Разлика в заплатата - 20 пъти Ниска производителност значи, че нашият "бизнес" произвежда евтини продукти с ниска цена и малка печалба -> оттам и малки заплати. Ами много ясно, тук предимно се произвежда за вътрешна консумация. Вижте какво изнася България навън. А за високотехнологично производство няма кадри! От цяла източна Европа само ние, като изключим Албания и Македония, не произвеждаме автомобили примерно! Е да, произвеждаме накладки .
Vallentin
на 08.10.2007 в 10:03:37 #10Ниска производителност означава, че един българин на работното си място за 8 часа работно време върши в пъти по-малко работа отколкото да кажем работник в Германия или Франция. Ще каже някой - ами то и заплащането е в пъти по-малко. Така е обаче ако се приравни стандарта и заплащането с в пъти по-ниската производителност се получава че българина получава повече пари с по-малко усилия отколкото германеца да речем. Именно това е причина за инфлация и цените растат нагоре. Ако и по-голямата причина за инфлацията да е в печатането на пари без покртитие от правителството. но това също оказва въздействие. А нашето правителство, понеже сме във валутен борд печата пари само със съгласието на МВФ и световната банка. С други думи световната банка не е загрижена за производителността на труда защото ги е грижа за нас, а защото ниската производителност не им позволява да печатат толкова много пари, колкото им се иска и така си намаляват печалбата от продажбата на хартийките наречени пари. Така или иначе поради горните обстоятелства са принудени да кажат една истина, ако и по-принцип да са лъжци и измамници. А това дали били евреи - те са толкова евреи, колкото е евреин и папата.
bulgAR
на 08.10.2007 в 03:29:46 #9Aко бяха осъдили евреина Софянски или някой друг евреин,като Соломон Паси,който продаде държавната сигурност на България на Израел или някой от другите евреи,които окрадоха България,като евреина Александър Божков,евреите от световната банка,нямаще да хвалят съдебната система на България,която всички знаем не съществува.
Bulgarian
на 08.10.2007 в 02:22:53 #8Ниска е производителността, щото всички фабрики ги изкупиха комунисти и ченгета и с парите купиха мерцедеси, джипки, къщи и хотели (за справка - сем. Велчеви, Пикаещия, др. Череп и още 95% от т. нар "български бизнес"). Ха да ни е честито.
vladimir
на 08.10.2007 в 01:31:38 #7. хубаво би било да имаше повеЧе евреи в българия вместо българи. посетете израел да познаете една демократиЧна, цивилизована и развита страна. глупави българи, винаги трябва да има някой да ви е виновен за изоставането. вижте се как работите - няма Чужда компания която да каже "много добри работници са българите". по-зле сте от всиЧки защото нямате конкурентоспособен дух, само сте специалисти да се оплаквате и слагате вината на другите, но си мислите Че сте нещо. .
Неделчо Съботинов
на 07.10.2007 в 23:36:11 #6И главна причина за лошото време днес
alibaba
на 07.10.2007 в 23:31:15 #5Иван Костов e циганин по народност и евреин по душа!
Неделчо Съботинов
на 07.10.2007 в 22:51:25 #4А къде забрави евреина Иван Костов
bulgAR
на 07.10.2007 в 21:52:53 #3Aко бяха осъдили евреина Софянски или някой друг евреин,като Соломон Паси,който продаде държавната сигурност на България на Израел или някой от другите евреи,които окрадоха България,като евреина Александър Божков,евреите от световната банка,нямаще да хвалят съдебната система на България,която всички знаем не съществува.
Неделчо Съботинов
на 07.10.2007 в 17:19:07 #2Brad, голям виц каза
Brad Mehldau
на 07.10.2007 в 16:54:31 #1"България-топ". Какъв е този топ, шахматен топ с името България ли?