Европейската комисия настоява за принудителна продажба на разпределителните мрежи за електричество и газ в Европа. По този начин цените трябва да намалеят, а конкуренцията да се засили - пише днес германската медия Welt.de. Но осъществяването на плана вещае конфликти, не на последно място свързани с германското ротационно председателство в ЕС.

Жозе Мануел Барозу, главата на Еврокомисията в Брюксел, ще представи на 10 януари своя радикален план за повишаване конкуренцията на енергийния пазар в Европа. Португалецът Барозу е насърчаван да действа решително - както от страна на Европарламента, така от членовете на Комисията. Обаче от страна на Германия се надига мощен протест. Дори назрява кавга.

Строгите мерки, които предлагат комисарите на Еврокомисията по конкуренцията и енергията, чувствително ще засегнат енергийните гиганти от Германия E.on, Vattenfall, EnBW и RWE. Нещо повече, те ще поставят целия им бизнес модел под въпрос.

Защото според комисаря по конкуренцията Неели Крос, само разцепването на големите енергийни концерни може да реши многобройните пречки пред конкуренцията на енергийния пазар. Производителите на електричество и снабдителите с газ трябва да се откажат от собствеността върху разпределителните линии.

Според Федералното правителство на Германия, които на срещата на върха на ЕС през март ще обнародват „План за действие енергийна политика", подобно предложение отива твърде далеч. Раздробяването не е нито необходимо, нито ще доведе до целта.

Дилемата пред Барозу е сериозна: ако неговият енергиен план все пак успее и цените за тока и газта паднат, това означава много плюсове, приписани от потребителите за дейността на Еврокомисията. И евентуално втори мандат за Барозу. А от друга страна Германия не е кой да е от 27-те члена, а икономическият мотор на Евросъюза.

По мнението на Крос и нейния колега по енергията Андрис Пибалгс, конкуренция на енергийния пазар е възможна само тогава, когато производителите на енергия не обслужват сами мрежите за разпределение. Комисията разпрати през декември уведомителни писма на 16 държави - членки да задействат организационно отцепване на двете свързани дейности. Според предписанието, вече в средата на 2007 концерните трябва да отделят мрежите си за разпределение в отделни дружества.

Но тази мярка не е достатъчна. Комисията разчита вече не само на организационно отделяне, а вече даже на пълна продажба на разпределителните мрежи на независими предприемачи, така наречените „независими системни оператори". Това начинание, което се обяснява с английския термин "ownership unbundling", фактически означава разделяне предимно на немските енергийни концерни. Разделянето според авторите на проекта е необходимо, за да се предотврати дискриминацията за встъпването на нови играчи на енергийния пазар.

Все още не е ясно кои ще са тези, които ще могат да купят и обслужват струващите милиарди разпределителни мрежи. Също така не е ясно дали ще стои като опция възможността разпределителните мрежи да се приватизират. Комисарят по конкуренцията Крос, която е с холандски произход, дава за пример организацията в собствената си държава: холандците са приели закон, според който обслужването на електрическите и газовите мрежи трябва да премине в независими дружества.

Във Франция, Великобритания и Белгия мрежите за газ и ток според правата за собственост отдавна са разделени. Но в тези държави има само един държавен оператор. За разлика от тези страни, в Германия има четири над-регионални мрежи на E.on, RWE, EnBW и Vattenfall и освен тях 900 оператори на мрежи на регионално и локално ниво. Европейската Комисия с решението си за принудителна продажба ще засегне и тези енергийни доставчици.

Несвоевременността на решението за радикална промяна на пазара за енергия в ЕС се потвърждава от изследване, проведено от специалистите на Еврокомисията за миналата година, което също ще бъде представено на 10 януари. Изводите от изследването гласят, че за единен европейски пазар на енергия и газ все още не може да става и дума.

Самият Барозу вече е дал да се разбере, че намира идеята за принудителна продажба за добра: „Единният пазар на енергия съществува само на хартия" - казал е той в края на ноември в Брюксел. „Затова ще предложим мерки за разделяне на правата на собственост и за европейско регулиране, за да отворим пазарите и гарантираме предимства на потребителите".

Все пак Барозу подсказа решение на неговия енергиен комисар Пибалгс, за да бъде смекчена позицията на Германия: енергийните и газови концерни засега ще могат да запазят собствеността върху разпределителните мрежи, но ще трябва да изтърпят напълно независимото бизнес ръководство, което ще може да взема решение включително и по инвестиционните въпроси независимо от компанията майка.