Бедната южноамериканска държава Гвиана се превърна в основен световен производител на петрол и това е много добра новина за икономиката. След като гигантът Exxon направи поредица открития в нейните териториални води, от началото на производството през 2019 г. правителството в Джорджтаун пожъна огромна икономическа печалба, като брутният вътрешен продукт (БВП) скочи до рекордно високи нива.

Само за четири години след разгара на пандемията от COVID-19 икономиката на Гвиана се е увеличила повече от три пъти, отбелязвайки завиден двуцифрен годишен ръст на БВП. Тя нарасна със зашеметяващите 43,5% само през 2020 г., когато повечето страни станаха свидетел на обратното. С нарастването на добива на петрол Гвиана ще се радва на по-голям бурен икономически растеж, като гигантският петролен бум ще предизвика финансови облаги за държавата.

След декември 2019 г. производството на петрол в Гвиана се увеличи, като добивът нарасна с почти девет пъти между януари 2020 г. и май 2024 г. Според данните на Министерството на природните ресурси на Гвиана добива 654 270 барела суров петрол дневно, което я нареждаше като петия по големина производител на петрол на континента, пише Oilprice.

За производството се казва, че ще продължи да расте със стабилни темпове до средата на 2030 г., тъй като се разработват допълнителни офшорни съоръжения, като лъвският дял се пада на плодотворния блок Stabroek, където Exxon е открила най-малко 11 милиарда барела петролни запаси.

След като пусна в експлоатация три проекта в Stabroek Block от 2019 г. насам, Exxon обяви през април 2024 г., че продължава с шестия си проект - съоръжението Whiptail на стойност 12,7 милиарда долара. Тази операция планира първия петрол през 2027 г. и ще добави 250 000 барела на ден към съществуващото производство.

Компанията обяви одобрението на седмия си проект - Hammerhead за седем милиарда долара и 180 000 барела на ден, която ще бъде пусната в експлоатация през 2029 г. Прогнозите са, че производството на петрол в Гвиана ще надхвърли 1,5 милиона барела на ден до 2030 г. , потенциално превръщайки бившата британска колония във втория по големина производител на петрол в Южна Америка след Бразилия и 14-ия по големина в света.

Макао, Гвиана, Палау: Кои ще са най-бързо растящите икономики през 2024

Макао, Гвиана, Палау: Кои ще са най-бързо растящите икономики през 2024

Много от страните се намират в Азия и Субсахарска Африка

Този бързо нарастващ добив на петрол ще донесе икономическо благоденствие за страна, която беше сред най-бедните в Южна Америка. Нещо повече - според S&P Global Гвиана ще се нареди сред 15-те най-големи страни производителки на петрол в света до средата на 2030 г., като износът се очаква да бъде отговорен за 90% от БВП до края на това десетилетие.

Това кара Международният валутен фонд (МВФ) прогнозира, че икономиката на Гвиана да нарасне със зашеметяващите 33,9% само през 2024 г. Очаква се ръст от 18,7% през 2025 г.

БВП достигна 17 милиарда долара или 21 470 долара на глава от населението. Това накара Гвиана да се превърне във втората най-бързо развиваща се страна в света, като резултатите бяха засенчени само от контролирания от Пекин Макао, където БВП нарасна с 80,5%.

Въпреки че е една от най-малките икономики в Южна Америка, Гвиана завърши 2023 г. като втората най-богата страна на континента, след Уругвай, на база на глава от населението. Удивителните 33,9% растеж на БВП, планиран за 2024 г., класират Гвиана като най-бързо развиващата се икономика в света.

Ако бъде постигнато, БВП на страната ще достигне исторически връх от 21 милиарда долара, което се равнява на 26 590 долара на глава от населението. Наред с нарастването на производството на петрол ще се увеличи и БВП, като МВФ прогнозира, че икономиката на Гвиана ще струва 31 милиарда долара до края на това десетилетие. Очакват се и допълнителни инвестиции.