Берлин продължава да бъде градът, в който строителството не спи. Макар че бумът след обединението на двете части започна да отшумява през последните години, броят на новите градежи говори, че Берлин все още се разраства.

Половината от работниците по тези строежи обаче са нелегални, пише днес Deutsche Welle. Според изследване от тази година, близо 1/5 от БВП на града се създава от нелегални трудещи се, а строителството допринася за голяма част от това число.

Но скоро може да се сложи край на избягването на данъците и плащането на социални осигуровки.  Финансираната от правителството акция за излавяне на незаконните строители може да стане начало на мащабна чистка на черноработниците по цялата германска земя.

От 1 януари 2007 ще бъде въведена нова процедура за регистрация, при която работниците ще трябва да носят карта с чип, където ще се съхраняват детайли за данъчния и социалния статус на лицето. Освен това бизнесът ще трябва да обявява транзакциите в кеш и работните часове на тези, които са по строежите, вместо досегашните сметки за общо изплатени суми и брой на служителите.

Властите на Берлин са се опитвали да се преборят с нелегалния труд в строителството, но засега с малък успех. През 2005 са проведени 17.000 инспекции и намерените за виновни е трябвало да платят 2.6 млн. евро в глоби и други 10.8 млн. във върнати данъци. Но въпреки този успех нелегалният пазар продължава да нараства.

Организаторите на плана се надяват пилотният проект в Берлин да помогне за разкриването на всички тези компании, които извличат печалби от незаконното наемане на работа и осъществяват плащания „под масата". Берлинските власти, подкрепяни от профсъюзите и организациите на работодателите, се надяват проектът да се разпростре из цяла Германия в рамките на година.

Освен в строителството, проблемът за нелегалната работна ръка стои остро в секторите на хотелиерството и ресторантьорството, търговията и ремонта, фризьорството, почистване на домове, домашни помощници - те силно са представени в „сенчестата икономика".

На национално равнище, нелегалният труд формира годишно в Германия 350.4 млрд. евро, което е 17% от БВП на страната.