Председателят на Фед Бен Бернанке е казал пред група банкери във Флорида във вторник, че „може и трябва да се направи повече", за да се помогне на милиони хора, чиито ипотеки вече стават по-големи от стойността на жилището, в което обитават.
Бернанке е спрял малко преди да призове правителството на помощ, но се е опитал да убеди банковата индустрия да опрости части от много ипотеки.
Председателят на централната банка на САЩ е изразил опасението си, че пазарните сили няма да са достатъчни, за да предотвратят по-широки пазарни бедствия.
Бернанке е предложил Федералната жилищна администрация да разшири своята помощна програма, така че повече хора да могат да преминават от скъпите subprime ипотеки към федерално гарантираните кредити. Двете спонсорирани от правителството ипотечни компании Fannie Mae и Freddie Mac според Бен Бернанке следва да наберат повече капитал, така че да могат да изкупуват повече ипотеки. Тези компании вече са гаранти или държат като инвестиции ипотеки за близо $1.5 трилиона.
Администрацията на Буш, независимо от неодобрението към държавните помощи, което показва пред обществото, също вижда нуждата от по-голяма правителствена намеса. Преди месец президентът Буш с пакета от икономически стимули разреши на двете ипотечни компании да застраховат срещу фалит ипотеки със значително по-голям размер. Лимитът бе разширен от $417,000 до $729,750 - стъпка, на която правителството по-рано се противопоставяше.
Миналата седмица администрацията премахна и ограниченията за обем на ипотеките, които Fannie Mae и Freddie Mac могат да притежават в своя портфейл. Тоест двете компании могат да изкупуват ипотеки за милиарди долари, с които другите компании не биха искали да си цапат ръцете. Fannie и Freddie могат да ползват по-евтин кредит и в случай на затруднения Конгресът на САЩ ще ги подкрепи.
ФЕД също предложи от своите ресурси, за да смекчи ефекта на кредитната криза. Освен резките понижения на лихвените равнища, ФЕД отпусна от средата на декември досега над $160 милиарда едномесечни пари на банките в новата си програма Term Auction Facility.
В Конгреса демократите използваха думите на Бен Бернанке, за да дадат тежест на своите аргументи за далеч по-обемен спасителен план. "Сега е ясно, че няма да сме в състояние да избегнем по-сериозно и продължително икономическо забавяне, ако не се справим с проблема за нарастващия брой откази от плащания по ипотеки", твърди Барни Франк от Комисията по финансовите услуги на Камарата на представителите.
Франк е изразил радостта си, че председателят на ФЕД е „склонен да работи с нас" и миналата седмица предложи Федералната жилищна администрация да гарантира $20 млрд. проблемни ипотеки - ако кредиторите първо се съгласят да простят голяма част от първоначалните кредити. Но и без това Федералната жилищна администрация вече се е активизирала и е гарантирала за 110,000 ипотеки на стойност $15 млрд.
Само че скептиците се притесняват, че разширяването плановете на администрацията застрашава парите на данъкоплатците. Изтъква се, че цените на жилищата вероятно ще продължат да падат. Ако правителството продължи да гарантира или изкупува некачествени ипотеки, спадът на цените може да се овладее - но това ще е само временно.
Реалността е, че цената на жилищата ще пада, няма как цените да се държат високи - счита експерт от Центъра по икономически и политически изследвания във Вашингтон, либерал. "Ако правителството се намеси ... голяма част от понижението ще се крепи на раменете на данъкоплатеца".
Федералната жилищна администрация е създадена по време на Депресията, за да подкрепи жилищния пазар. През последните години важността на тази служба бе подкопана от големия брой „вторични" ипотечни кредитори. Но служителите й смятат, че ролята им в тези времена на безредици е да се намесят.
Демократите в американския парламент настояват за по-мащабна икономическа подкрепа, като администрацията на Буш все още се противи на тази идея, макар все по-често е готова да изслушва аргументите. "Дали правителствена подкрепа е необходима е нещо, за което всички трябва да си помислим", казала е пред сенатската комисия Шейла Беар, председател на Федералната корпорация за гарантиране на депозитите. "Но все още не мисля, че вече сме там".
Bebo
на 08.03.2008 в 10:26:45 #2Що така бе господин Бранеке .......Вие още малко ще започнате за замразявате цените на имотите като в комунистически Китай .....Къде е сега "великият " философ нобелов лауреат евреина Милтън Фридман либералиста да обяснява как държавата не трябва да се намесва в икономиката и водеща роля да има единствено пазара и само пазара ..........Много удобно за алчните ивреи ама като я закършите се изсирате на собствените си псевдо бръщолевения ........До няколко години Китай ще ви издуха като сопол .......Всички ивреиски капитали са се ориентирали отдавна натам .........Те в съединените евреиски щати изсмукаха за толкоз години каквото можаха и оттук натам е вече безперспективно за ивреите да се занимават с УСА ........
the truth
на 05.03.2008 в 21:40:57 #1Някой голям хедж фонд може да купи ипотеките от банките, след като им е намалена драстично цената поради увеличения риск и никаква ликвидност на пазара за ипотечни дългове, след това да им намали лихвата до ниво, при което голям процент от ипотеките ще бъдат плащани, но все пак с печалба и ето ти решение на проблема. Банките продават активите си на ниска цена, но изправени лице в лице с риска да не получат абсолютно нищо, фонда си гарантира в далечно бъдеще редовни лихвени плащания и довериевто във финансовата система се завръща