Бен Бернанке даде ясен сигнал, по време на вчерашното си изказване, че ще има ново понижение на лихвеното ниво през декември. Директорът на ФЕД сподели още, че слабото развитие на капиталовия пазар в САЩ е допринесъл най-много за „обезпокоителното финансово положение" в момента.

Бернанке каза, че последните данни за сектора на недвижимите имоти, не са били чак толкова трагични, но все още не може да се говори за подобрение. Комбинацията от скъп петрол, слаб жилищен пазар и разклатен кредитен сектор, могат да изиграят силно негативна роля за потребителското доверие и икономиката като цяло в идните месеци.

Коментарите от ФЕД започнаха още в сряда, когато заместникът на Бернанке Доналд Кон, предупреди пазарите да очакват още смъквания на лихвата и през следващата година. Това се отрази силно позитивно на капиталовия пазар, като Dow Jones изригна с над 300 пункта за един ден.

Бернанке успокои инвеститорите с думите, че ФЕД остава нащрек за всякакви негативни икономически сигнали и е готов да им се противопоставя. Най-сериозен проблем в момента представлява инфлационния натиск от покачването на хранителните продукти, горивата и вносните стоки. До срещата на 11 декември ще излязат още доста важни данни за американската икономика, но за сега не се очаква нещо, което да промени нагласата за смъкване на лихвата до 4.25% тогава.

От ФЕД дори предоставиха условията, при които неминуемо ще има смъкване на лихвеното ниво. Това са: продължаваща волатилност на капиталовия пазар, рискът от инфлация да се запази нисък, а икономическите данни да продължат да излизат по-слаби от очакваното.

Коментарите на Бернанке дойдоха в момент, в който официалните данни за икономиката на САЩ показах ревизирана до 4.9% стойност за третото тримесечие. Силен ръст в американския експорт и по-слаб внос заради евтиния долар, донесоха дългоочакваното съкращаване на търговския дефицит на страната.

Американските дългови книжа (U.S. Treasury) понижиха рязко доходността си, заради огромния наплив на чуждестранни капитали към тях снощи. Припомняме, че цената и доходността на облигациите е в обратна зависимост, така че когато има голямо търсене на дългови книжа, доходността им пада. Вчера за 10-годишните U.S. Treasury тя беше 3.94%, а за 2-годишните 3.04%.

Индустриалният индекс Dow Jones покачи с едва 22.28 до нивото 13,311.73 пункта, като успя да преодолее първоначалната си загуба. Доларът успя да достигне връх към еврото на $1.4722, като в момента консолидира около нивата $1.4750/70. От американското финансово министерство обявиха силна прогноза за растежа на американската икономика през следващата година до 2.7%.