Литва, Латвия и Естония завършиха в неделя прехода от електрическата мрежа на Русия към системата на ЕС, прекъсвайки връзките от съветската епоха, предаде "Ройтерс". Това се случи на фона на повишена сигурност след предполагаемия саботаж на няколко подводни кабела и тръбопроводи.

"Тези вериги от електропроводи, свързващи ви с враждебни съседи, ще останат в миналото", каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на церемония във Вилнюс.

Балтийските страни от години се готвят да се разделят със съветското наследство в енергетиката си, но процесът набра скорост след анексирането на Крим от Москва през 2014 г. и нахлуването ѝ в Украйна през 2022 г.

Балтийските страни най-накрая напускат енергетиката на СССР

Балтийските страни най-накрая напускат енергетиката на СССР

Подводни кабели, резервни мощности, но и ограничаване на потреблението са част от плана

Литва, Латвия и Естония бяха свързани със Северозападна Русия и Беларус чрез мрежата БРЭЛЛ, която стъпва на инфраструктура от съветско време. От години балтийските страни не разчитат на руски ток за своите нужди, но връзката е важна заради осигуряването на стабилността на мрежата.

Заради големия си мащаб, БРЭЛЛ има повече "инерция" която ѝ позволява да поеме временен дисбаланс при спирането на голям производител или консуматор на ток. Затова и след над 3 десетилетия независимост, трите страни чак сега прекъснаха трансграничните високоволтови преносни линии в Източна Латвия, на около 100 метра от руската граница.

В продължение на около 24 часа балтийските държави бяха своеобразен "остров" от гледна точка на баланса на електроенергийната система преди да бъде синхронизирана тя с европейската през Полша.

Регионът на Балтийско море е в повишена готовност след прекъсванията на електрически кабели, телекомуникации и газопроводи между балтийските страни и Швеция или Финландия. Смята се, че всички са били причинени от кораби, влачещи котви по морското дъно след руската инвазия в Украйна.

Полша и балтийските държави разположиха военноморски активи, елитни полицейски части и хеликоптери за наблюдение на района след повреждането на подводната електрическа връзка от Финландия до Естония през декември, докато литовската армия започна учения за защита на сухопътната си връзка с Полша.

Населението в балтийските страни беше предупредено да има готовност за спирания на тока, включително - ако Москва реши да среже кабелите по-рано от планираното. За щастие, това не се случи.

За Русия прекъсването означава, че нейният анклав Калининград, разположен между Литва, Полша и Балтийско море, е отрязан от основната руска мрежа. Така той трябва да поддържа електрическата си система самостоятелно. Това е потенциален проблем, тъй като в региона има важни военни обекти.

От Кремъл заявиха, че са взели всички необходими мерки за осигуряване на непрекъсната, надеждна работа на електрическата си система, включително изграждането на няколко газови електроцентрали в Калининград.