Безработица във Великобритания се понижава през третото тримесечие до 11-годишно дъно, показват данни на официалната британската статистика. Това предполага, че трудовият пазар на Острова продължава да се държи добре, въпреки решението от юни за излизане на страната от Европейския съюз.
През периода юли - септември третото тримесечие показателят за нивото на безработица спада изненадващо до 4,8% при очаквания за стабилизация в дъното от 4,9%, достигано през предишните три месеца. Това представлява най-ниско ниво на британската безработица от юли - септември на 2005 година.
Безработните британци намаляват в края на тримесечието с 37 хиляди до 1,6 милиона, като в същото време заетостта нараства с 49 хиляди до 31,8 милиона души, достигайки 74,5% от трудоспособното население на страната (най-високо ниво от 1970 година насам).
Средните седмични доходи, изключвайки бонусите, нараснаха очаквано през трите месеца до края на септември с 2,4% след повишение с 2,3% през периода юни - август, показват данните на британската статистика, цитирани от bnr.bg.
Всичко това е пореден сигнал, че икономиката на Великобритания успя до голяма степен да издържи на първоначалния шок, предизвикан от изненадващите резултати от референдума, проведен на 23-ти юни. Въпреки солидните данни, има известни сигнали, че трудовият пазар може би започва да се охлажда, отбеляза ONS, визирайки по-солидното нарастване на молбите за помощи при безработица за втори пореден месец.
Британската статистика също така посочи, че на този етап няма съществени признаци, че вотът в подкрепа за Brexit е довел до масово изтегляне на работна ръка от Острова в посока обратно към останалите страни - членки на ЕС. Според ONS от септември 2015-а година насам, броят на хората от останалите 27 страни на съюза, които работят във Великобритания е нараснал с 221 хиляди.