Британската банка (BoE) се подготвя да оповести плана си за замяна на обезценени ипотечни облигации от банките на Острова срещу първокласни държавни облигации на стойност 50 млрд. паунда ($99.9 млрд.). Припомняме, че подобен ход бе направен от американския Федерален резерв преди месец, когато Бернанке обяви, че ще отпусне краткосрочни кредити на стойност $200 млрд. (под формата на U.S. Treasury) в залог на обезценените ипотечни облигации.

Планът на BoE ще бъде официално представен следващата седмица, като ще включва държавни ценни книжа с матуритет от максимум една година, коментират днес от ВВС. Те ще могат да бъдат продължавани за период до три години.

От BBC твърдят, че това е най-големия план за финансиране на кредитния сектор правен някога, като се очаква той да стимулира банките и да повиши ликвидността в сектора. Припомняме, че Великобритания е сериозно засегната от ипотечната криза в САЩ, а имотният сектор в страната отбелязва непрекъснат спад.

"Гуверньорът на банката Мервин Кинг е оповестил, че ще направи всичко възможно, за да облекчи кредитирането и да рестартира икономически растеж в страната", коментирал е експерт от британското финансово министерство.

За сега от Британската банка отказват коментар по случая.

В борбата с кризата важна роля играе не само централната банка, но и финансовото министерство и самият премиер Гордън Браун. Институциите в Обединеното кралство вървят по вече отъпкания от Федералния резерв на САЩ път, прилагайки идентични мерки за справяне с финансовите си проблеми.

Централната банка намали лихвеното ниво с 0.75 процентни пункта от началото на годината, с което се опитва да подпомогне процеса по кредитиране и възстановяване на нормалния икономически растеж. Въпреки това, британската лихва остава на високото ниво от 5.0%, тъй като инфлацията в страната не позволява по-агресивно нейно съкращение.

Британският паунд се покачи до 10-дневен връх към еврото в петък, като така приключи най-успешната си седмица за повече от година насам. Инвеститорският интерес към валутата бе подкрепен от статия във вестник Wall Street Journal, според която BoE ще финансира с 30 млрд. паунда губещите банкови инвестиции.

Британската валута се покачи и спрямо долара, а цената на две-годишните държавни ценни книжа се понижи до най-ниското си ниво от месец насам. Втората по-големина банка на Острова Royal Bank of Scotland (RBS) пък обяви, че ще се опита да набере допълнителен капитал от 12 млрд. паунда като пусне нова емисия акции.