Правителството работи в посока на това да отпаднат значителна част от административните тежести, които възпрепятстват родните компании да предоставят акции на Българската фондова борса.

Това заяви вицепремиерът по икономическото развитие Даниела Бобева по време на конференция "Ролята на международните финансови институции и достъпът на българския бизнес до финансовите инструменти които те предлагат".

По думите на Бобева това е уникално събитие, защото за първи път по такъв начин се срещат представители на международните финансови институции - Световната банка, Европейската банка за възстановяване и развитие, Черноморската банка търговия и развитие и др. заедно с българския бизнес.

На събитието присъстват още министърът на финансите Петър Чобанов, представители на бизнеса, финансовите институции и държавната администрация.

Бобева посочи, че международните финансови институции са необходима част от стопанските взаимоотношения у нас, като това става освен със средствата, които отпускат, но и с експертизата, с която разполагат. Като пример за такава експертиза е приключилата миналата седмица мисия на Международния валутен фонд, който също като правителството очаква икономически ръст от 1.5-1.8% за следващата година.

Вицепремиерът посочи още, че съвсем скоро предстои обединяването на регистрите на Националната агенция по проходите, Агенцията по вписванията и Националния статистически институт, което ще доведе до облекчаване на редица операции както за държавата така и за бизнеса.

Международните финансови институции имат важна роля като катализатор на нарастването на инвестициите в страната, като подкрепата, която те оказват се оценява високо от българските правителства. Това заяви в краткото си експозе пред участниците в конференцията министърът на финансите Петър Чобанов.

Ние вярваме, че този форум ще доведе до засилване на взаимодействието по направлението държава - бизнес - финансови институции. Чобанов посочи, че в момента в Българската банка за развитие тече реформа, която цели да даде по-добри възможности и по-лесен достъп до кредитен ресурс на малките и микропредприятията.
Припомняме, че в началото на мандата си министър-председателят обеща, че чрез ББР до българския малък бизнес ще достигне финансиране в размер на до 1 млрд. евро.

Европейската банка за възстановяване и развитие също направи презентация на дейността си, като това бе направено от Стефка Славова - директор за България в съвета на директорите на банката. Тя посочи, че банката у нас обикновено участва в общински проекти и избрани частни инициативи. Кредитната институция най-често осигурява между 20-30% от необходимото финансиране за даден проект, като останалата, част инвеститорът или трябва да осигури сам, или да бъдат намерени и други банки, които да отпуснат средства.

Славова посочи, че през последната година ЕБВР е спряла да финансира проекти за ВЕИ централи, но продължава да участва в инфраструктурни проекти и кредити за енергийна ефективност в редица български предприятия.