Предоговарянето на цените за изкупуване на електроенергия от американските електроцентрали AES и КонтурГлобал не са нищо повече от евтин пиар и разкриват немощ на правителството да води преговори.

Това заяви председателят на Съвета по енергетика към БСП Явор Куюмджиев по време на пресконференция в централата на партията, в която участие взе и депутатът от левицата и член на комисията за наблюдение на КЕВР Красимир Янков.

Куюмджиев посочи, че е видял много журналистически заглавия и коментари по повод това, че след предоговарянето на изкупните цени на т.нар разполагаемост от американските централи "едва ли не идва поевтиняване на тока за бита и бизнеса".

Това не е вярно, защото намаляването на изкупните цени по неговите думи няма как да се отрази пряко върху цените на електроенергията, защото това е сума, която се заплаща от НЕК и не се включва в общата (миксова) цена на електроенергията.

Money.bg отбелязва, че т.нар разполагаемост, което представлява плащания към централите, за да поддържат в готовност мощностите си преди години влизаше в т.нар добавка невъзстановими разходи. След като тя бе премахната, се създаде нова - задължения към обществото, чрез която се покриват разходите за изкупуване на електроенергия от възобновяеми източници, заводски централи и разполагаемостта на американските централи.

Отново по темата Куюмджиев заяви, че българските власти крият писмо от Европейската комисия, което е изпратено в края на октомври с въпроси относно това дали дългосрочните договори за изкупуване на електроенергията от американските централи не представлява нерегламентирана държавна помощ. Припомняме, че юни 2014 г. тогавашният състав на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, оглавяван от Боян Боев, изпрати писмо с въпрос до ЕК, дали договорите подписани от кабинета Костов не представляват държавна помощ. Какъв е ходът на това производство не е ясно, заяви от своя страна Красимир Янков. Ако това не се разкрие, депутатът от БСП заяви, че те сами ще сезират ЕК.

ТЕЦ-овете отново държавни?

По думите му ако ЕК потвърди, че договорите с американските централи са държавна помощ, то българското правителство би имало много по-силни позиции в преговорите с тецовете, като дори е възможно държавата да си ги върне обратно. Според Куюмджиев и Янков държавата може да създаде ново дружество с начален капитал от 1-2 млрд. лв., които да му помогнат да предложи цена за американските тецове. По думите им това в дългосрочен план може да доведе до трайно стабилизиране на цените. Куюмджиев заяви, че както правителството е успяло да спазари 16 млрд. лв. така ще договори и нови два.

На въпрос дали когато са били на власт е имало директни преговори с американските централи за това те отново да станат държавни Куюмджиев заяви, че шефът на КонтурГлобал по това време е поискал 600 млн. евро, за да се прехвърли собствеността.

Вот на недоверие

Куюмджиев заяви, че темата е достатъчно актуална и ще предложи на парламентарната група на БСП Лява България да обсъди внасянето на вот на недоверие към правителството на тема енергетика.