Колкото и добре да са изолирани и топлоснабдени обществените или частните сгради, ако не се вземе предвид човешкия фактор, програмата за енергийна ефективност не би могла да работи.

Това заяви днес председателят на Агенцията по енергийна ефективност Таско Ерменков.

Той подчерта, че човешкото усилие в случая е минимално, но със сериозен резултат, като от ползвателите на сградите се изисква само да изгасят ненужните лампи и да намалят степента на термо-вентилите на радиаторите.

Ерменков уточни, че направеното изследване за енергийната ефективност на 250-те сгради цели да се определят потенциалните възможности за намаляване разходите за енергия и мерките, които да доведат до икономии.

Председателят на АЕЕ даде пример, че с 20 Мвт от енергията само на проверените сгради е отоплявана и осветявана околната среда. Като цяло обследваният сграден фонд се характеризира с изключително висок и необоснован разход на енергия.

Основните причини са лошото състояние на ограждащите конструкции (външни стени, покриви, подове), остарялата дограма, неефективно работещите сградни инсталации.

В резултат на това сградите харчат твърде много, но въпреки това не осигуряват нужния енергиен комфорт на обитателите си. Най-голям брой проверени сгради (140) са здравните заведения, следвани от училищата и само две административни сгради в Перник и Ловеч.