От днес стартира съвместна инициатива на националните медии и представителните работодателски организации за извеждане на сивата икономика на светло.

Итициативата "Мисли за бъдещето- излез на светло" е инициирана от БСК и се подкрепя от ръководителите на национални медии:
· Българска национална телевизия,
· bTV,
· Нова телевизия,
· Българско национално радио,
· Дарик радио,
· Вестник "24 часа",
· Вестник "Труд"
· Вестник "Сега"

Председателят на Българска стопанска камара - съюз на българския бизнес Божидар Данев днес обяви на специална пресконференция, че сивият сектор в икономиката вече действа заразително и обхваща като епидемия цялата икономика. По неговите думи тя вече не е спорадично, изолирано явление, а в някои сектори вече е обхванала 80% от икономиката.

Реалните доходи са много по-високи от официално обявените. Практиката по укриване на доходите е най-сериозна в строителството, туризма, търговията и финансите. По думите на Данев в укриването на доходите участват не само юридическите лица, а и работодатели, работници, граждани и институции.

Сивата икономика има сериозни по размери скрити обороти- неиздаване на платежни документи, което е масово явление, фактуриране под реалната цена на стоки и услуги, рязко занижени цени при продажба на недвижими имоти, акции, аткиви, занижени стойности по договори.

Цените на недвижимите имоти за последната година са се увеличили 2,45 пъти, докато данъчните оценки са повишени едва с 0,2 пъти, т.е. 13 пъти по-малко.

Драстично са деформирани финансовите потоци у нас, като 700 млн. лв държавата е загубила само от невнасяне на ДДС.

3 млрд. лв. са жилищните кредити, които са нараснали 3,68 пъти. Може да се види, че почти няма обявени лоши кредити, а хората, които са взели кредитите, не могат да ги обслужват, според доходите, които са представили.

Потребителските кредити са нараснали на 9 млрд. лв.

Причините за размерите на сивата икономика са високото данъчно бреме, високо осигурително бреме, недостатъчен контрол от страна на законодателството, липса на наказания.

Средната работна заплата в държавния сектор е с 1180 лв. средногодишно по-висока от частния сектор, което е невъзможно според Данев.

Един машинист не получава под 1500 лв, а най-неквалифицираният строител взима заплата 600 лв., подчерта Божидар Данев.

Около 1 млрд. 800 000 лв е допълнителният, недеклариран доход годишно, който ако се преразпредели само върху пенсиите, означава увеличение с 65% на пенсиите.

Мерките, които трябва да се предприемат, са: намаляване на данъчно-осигурителното бреме, което е твърде високо, в сравнение с останалите държави от ЕС, задължителна регистрация по ДДС, проверки при неиздаване на платежни документи и редица други, смятат участниците в инициативата.