Наскоро НСИ публикува данни за средната работна заплата на българина и се разбра, че тя (заплатата) се е повишила до 515 лв. през юни. Днес статистиците предлагат окончателни данни за бюджета на домакинствата в България, които по-точно отразяват покупателната сила на цялото население, тъй като не всеки получава работна заплата. 

Според статистиците, през юни доходът на средното българско домакинство е 689.35 лв. Средно на лице от домакинството доходът е 277.85 лв.

През юни 2007 г. обаче нещата са стояли още по-зле. Средното българско домакинство е получавало 614.09 лв., а средно на лице месечният доход е 243 лв.

Следователно доходът на домакинствата в България е нараснал средно с 12.2% за една година. Припомняме, че по последни данни инфлацията в България бележи 14.2% ръст на годишна база през юни. Тоест инфлацията изпреварва доходите на домакинствата с 2%. 

39.62 лв. от дохода на българското домакинство идват от заеми и кредити. Ръстът на кредитите на домакинството спрямо юни миналата година е средно с 10 лв. Други 37.44 лв. от бюджета тази година се покриват от изтеглени стари спестявания.
 
Ако погледнем към потребителските разходи, ще видим, че за храна и безалкохолни напитки средното българско домакинство дава 246.53 лв. (36.6%) За алкохол и тютюн отиват други 4.5% от средствата на българското домакинство, или около 30 лв.

Тези данни обаче отчитат само пазарния паричен поток, а голямото самозадоволяване с храни и напитки остава скрито за статистиката, така че вероятно българинът консумира повече, отколкото предполагат отделяните суми. 

За жилището (вода, електроенергия и др.) през юни 2008 г. отиват средно 80.04 лв., или 11.9% от домакинските бюджети. След първи юли т.г. цените на водата, тока и парното в България са повишени, така че скоро трябва да очакваме и по-високи процентни дялове - както и сметки.

За транспорт домакинството заделя 53.62 лв. (8%, значително повече от месеца през 2007 г. с 6.3% транспортни разходи), за здравеопазване 30.31 лв. (4.5%, приблизително колкото и за алкохол и цигари), за облекло и обувки 21.31 лв. (това е за цялото домакинство, майката и бащата плюс детето на месец). 

Разходите за свободно време, култура и образование възлизат на 23.76 лв. месечно за домакинство, с която сума може да се купи една сравнително хубава книга от книжарниците. 

Заключението е, а това не трябва да учуди никой, че за да финансира увеличените разходи за транспорт и храна, българинът трябва да се отказва от облекло и развлечения.

6 стотинки е отделил средно българският дом за покупка на валута и ценни книжа. Във влогове са отишли 22.29 лв., която сума не влиза в структурата на разходите. Нормата на спестяване, която може да се изчисли като съотношение на спестените спрямо изхарчените средства, е 3.3%.

Леко е намаляло потреблението на зеленчуци, яйца, сирене, хляб и мляко, увеличила се е консумацията на месо. Средно на ден българинът консумира 66 и 6 в период грама месо.