За първи път жителите на Букурещ достигнаха средногодишен разполагаем доход от над 18 500 евро, което е сравнимо със средноевропейското ниво. Това показват резултатите от проучване на NIQ GfK, цитирано от economica.net. Жител на Сектор 1 на румънската столица разполага средно с 22 000 евро годишно.

В града средният годишен разполагаем доход на глава от населението достигна 18 580 евро, почти равен на европейското средно ниво от 18 768 евро. На национално ниво средният годишен разполагаем доход в Румъния е наполовина от европейската средна стойност - около 9000 евро, които румънците използват за различни нужди като вноски по кредити, наеми, покупки на дребно и др. След Букурещ най-високи доходи се регистрират в Тимишоара, Клуж и Сибиу.

Повишават минималната заплата в Румъния от 2025-а - ще стане доста по-висока от предвидената у нас

Повишават минималната заплата в Румъния от 2025-а - ще стане доста по-висока от предвидената у нас

В съседната ни страна имаше повишение на минималната заплата и в средата на годината

"Стойността, регистрирана за Букурещ, е много висока, тъй като в миналото беше 14-15 000 евро. Сектор 1 има средно 22,000 евро на глава от населението годишно, което е вече с 20% над средната стойност за Букурещ. Там е най-високата покупателна способност", обясни пред медията Ралука Мънъреску, търговски ръководител на Tech&Durables Department NIQ GfK.

За сравнение, в Лондон средният разполагаем доход е 70 484 евро, а в Цюрих - 73 660 евро. Напълно сравними пълни и актуални данни за София няма, но при нашата столица говорим за около 15 000-16 000 евро на месец.

Що се отнася до доверието на потребителите в икономиката като цяло и във финансовото състояние на техните домакинства, проучването показва, че нагласите на европейците не са се променили значително след пандемията. Доверието на потребителите остава относително ниско в настоящия климат, под нивата от преди пандемията и войната в Украйна, пише economica.net.