Износът на петрол на държавата с официално име Боливарска република Венецуела е паднал до най-ниско от 28 години ниво. През 2018 година страната е доставяла зад граница средно по 1,245 милиона барела петрол в денонощие.
Свиването на добива на фона икономическата криза във Венецуела доведе до това, че експортът на "черно злато" през миналата година се е съкратил до 28-годишно дъно - едва по 1,245 млн. барела средно на денонощие, пише Bloomberg.
А за последните пет години добивът на петрол в страната с най-големите в света доказани запаси се намалил повече от два пъти - до 1,346 милиона барела в денонощие, според данните на ОПЕК.
При това износът на суровината е главният източник на средства за бюджета на Венецуела и основен икономически отрасъл на страната. На практика в последните години се получава нещо като "омагьосан кръг" - заради стопанската криза спада добивът на петрол, това пък задълбочава икономическите проблеми.
Боливарската република се намира и под силен натиск от страна на кредиторите си по външния дълг на страната. В това число и на американските компании, които искат изземване на венецуелски активи, включително товари с петрол и активи на нефтопреработвателен бизнес на страната в САЩ.
Освен това Вашингтон заплашва властите в Каракас с разширяване на санкциите след 10 януари.