
Споразумението предвижда облекчаване на ограничителните режими за пътуване между Европа и Америка. От страна на ЕС изглежда основните пречки ще дойдат от Великобритания. На Острова искат американците да променят корпоративните регулации в самолетния отрасъл. Освен това от британските самолетни компании и особено от British Airways се страхуват, че ако споразумението се приеме, лондонското летище Хийтроу ще излезе извън контрол.
Британия иска промени в наредбата, ограничаваща европейските инвестиции в американските самолетни компании и затова може да гласува против „споразумението".
Очаква се гласуването в Брюксел да стане в средата на днешния ден, четвъртък.
Пазарът на трансатлантически полети възлиза на $18 млрд. (9.3 млрд. паунда). По оценките на ЕС, ако „небесата се отворят", то трансатлантическите маршрути могат да добавят милиони пътници, тоест милиарди долари икономически печалби.
Споразумението между САЩ и Европа за полетите е подготвяно много години наред, но напредък бе отбелязан едва преди няколко седмици.
Част от сделката е да се разреши на европейските авиокомпании да извършват презокеански полети от всяка страна, а не само от собствената си държава. Също така летище Хийтроу ще бъде отворено, за да могат повече самолети да излитат и кацат в Лондон.
Правата на собственост, които в досегашните преговори бяха „препъни-камък", също ще бъдат изгладени.
Независимо от светлите перспективи, UK иска гаранции от Вашингтон, че настоящото споразумение ще бъде последвано от друго, в което ограниченията за европейските компании да инвестират в американските си конкуренти ще отпаднат.
САЩ иска да ограничи собствеността на чуждестранна компания до не повече от 25% от правата на глас.
Великобритания иска да отложи практическото внедряване на решенията до март 2008, с клауза, че ако САЩ не отменят ограниченията за инвеститорите до 2010, споразумението ще бъде прекратено.
Ако бъде гласувано „за", както е много вероятно да се случи, то „отворени небеса" ще влезе в сила от октомври.
British Airways и Virgin Atlantic са се противопоставили на проекта, защото с него те ще загубят преференциите си за излитане и кацане от Хийтроу, а другите авиокомпании го приветстват.