Европейският съюз ще възстанови връзките си с Триполи след освобождаването на петте български медицински сестри и благополучното им завръщане в родината, коментира Ройтерс цитирайки комисарят по външните връзки на ЕС Бенита Фереро-Валднер.

„Това решение от страна на либийската държава ще открие нови по-добри възможности за икономически и политически взаимоотношения между Либия и ЕС", заяви днес Валднер по време на престоя си в София.

Петте български медецински сестри и палестинският лекар Ашраф пристигнаха днес на летище в София, след като бяха заменени смъртните им присъди с доживотен затвор, който може да бъде излежаван в България. Умелите дипломатически преговори от френска страна в лицето на първата дама Сесилия Саркози и от страна на ЕС начело с Бенита Фереро-Валднер, донесоха днешната победа за българската кауза.  

Госпожа Валднер, която беше в Триполи, за да убеди либийските власти да освободят медиците, а после пристигна заедно с тях на борда на френския правителствен самолет в София, е подписала споразумение с полковник Кадафи за гарантиране на двустранните взаимоотношения и предоставяне на болнични грижи за болните от СПИН либийски деца.

„Докладът покрива всичко, търговия, археологическа помощ, нелегална имиграция, визови споразумения", коментират от Европейската комисия.

Все пак официални лица от Брюксел коментират, че ЕК трябва да се допита до всички правителства от ЕС преди да ратифицира договорените спогодби с Либия. Още с кацането си на летище София, българските медицински сестри и палестинският лекар бяха помилвани от държавния глава Георги Първанов. Час по-късно госпожа Саркози и Бенита Фереро-Валднер отпътуваха за Париж. През септември се очаква президентът на Франция Саркози заедно със съпругата си да посетят България по покана на президента Първанов.

До момента няколко страни от ЕС поддържаха интензивни търговски връзки с африканската страна, но сега след като българските медици бяха освободени се очаква да настъпи нова ера на по-тесни взаимоотношения между ЕС и Либия.