Европа рискува да потъне в хаос, a търговията ще се срине, ако лидерите на Великобритания и Европейския съюз не успеят да преодолеят различията си и не постигнат сделка за бъдещите търговски отношения на Острова и континента, предупреждават икономически експерти и водещи фигури в германската индустрия.
"Следващата среща на върха на ЕС след 2 седмици трябва да доведе до пробив в преговорите. В противен случай, Европа е в опасност да се плъзне в объркан и хаотичен Brexit. Резултатът ще бъде огромна криза", предупреди Йоаким Ланг, управляващ директор на мощното германско индустриално лоби BDI, цитиран от Bloomberg.
Сред най-потърпевшите от напускането на блока без сделка ще бъде германската индустрия - най-голямата на континента.
Твърд Brexit ще доведе до над 3 млрд. евро годишно допълнителни мита за германските износители на Острова, а износът на водещата европейска икономика към Великобритания ще спадне с 57%, тъй като тарифите и митническите бариери възпрепятстват търговията, заключва прочуване на Германския икономически институт в Кьолн (IW), цитирано от Reuters и Bloomberg.
Твърдият Brexit би причинил огромни трудности за десетки хиляди компании в Европа и стотици хиляди служители във Великобритания и Европейския съюз. Най-тежко потърпевшите сектори в Германия ще бъдат логистиката, автомобилния бранш, космическата индустрия, фармацевтичните и химическите продукти, каза Ланг.
Автомобилният сектор в страната, който дава работа на 800 000 души и е най-големият износител, ще бъде особено тежко засегнат, тъй като ще понесе около 60% от допълнителните разходи.
"Сценарий на ужасите"
"Този сценарий на ужасите трябва да накара политиците да предприемат конструктивни действия", казва в доклада изследователят от IW Маркус Юнг.
Алармените камбани от германската индустрия отразяват нарастващото напрежение преди критичната среща на върха на 17 октомври. В понеделник Великобритания намекна, че може да не настъпи пробив в преговорите, настоявайки ЕС да направи следващия ход за това как ще бъдат организирани бъдещите връзки на Обединеното кралство с блока.
"Brexit вече е труден за германските компании, като някои химически и фармацевтични фирми харчат по 100 млн. евро, за да се подготвят. Това са пари, които със сигурност биха могли да използват за други цели", каза Ланг, добавяйки, че преходният период най-малко до края на 2020 г. е от съществено значение за германските фирми.
Всички нови митнически формалности биха били "отрицателно отклонение от статуквото, което не може да бъде приветствано от индустрията нито във Великобритания, нито в континентална Европа", посочи индустриалецът.
По думите му много компании се готвят за твърд Brexit, а някои искат да спрат производството във Великобритания от април, тъй като маршрутите им за доставка не могат да бъдат осигурени.
Около 5% от брутния вътрешен продукт на Германия зависи пряко или косвено от търговията с Великобритания, което я превръща в третия най-голям търговски партньор за германските фирми. "Това може да се промени драстично в обозримото бъдеще", отчита проучването на IW.
В дългосрочен план твърд Brexit вероятно ще доведе до повишаване на цените и промяна в потока от стоки на Германия, твърдят експертите от IW.