Според най-ново изследване на Eurochambers, разположена в Брюксел група  за бизнес лобиране, Европейският съюз е 22 години след САЩ по икономически ръст. Няколко нови икономически индикатора показват, че пропастта между двата блока се задълбочава, независимо от амбициозния план за реформа на съюза. Информацията е на EUOBSERVER.

Докладът, публикуван в понеделник 5ти март, твърди, че САЩ е достигнал сегашното ниво на БВП на глава в ЕС през 1985, а нивата на заетостта и инвестициите в Америка са били равни на настоящите в ЕС още почти преди 30 години.

Икономическият ръст, работните места и иновационните въведения са топ-приоритетите от Лисабонския план, по който се споразумяха лидерите на ЕС през 2000. Първоначалната цел бе икономиката на Евросъюза да стане най-конкурентноспособната в света към 2010 и тогава вече да изпревари считания за основен конкурент САЩ.

А според изследването на Eurochambers, икономиката на ЕС все повече изостава от САЩ и дистанцията след 2003, когато бе публикуван първият сравняващ икономическите индикатори от двете страни на Атлантика доклад, се е задълбочила.

Част от причината за европейското изоставане се корени в това, че предишните данни са били дадени за „старите" членки от ЕС. След 2004 с новите държави в съюза се регистрират рекордни нива на икономически ръст, но твърде лоши резултати за заетостта, а най-вече за инвестициите в знание.

Авторите на доклада посочват, че ако в изчисленията се включваха също и България и Румъния, дистанцията между ЕС и САЩ щеше да е още по-голяма, добавяйки: „Съветът на Европа трябва да вземе предвид размера на тази дистанция когато взема решенията си".

Едновременно с това, очаква се по време на срещата си тази седмица, главите на държавите и на правителствата на членките на Евросъюза плюс президента на Еврокомисията да оповестят, че Лисабонската стратегия е „започнала да дава плодове".

В чернова от заключенията за срещата се посочва, че през периода 2007 - 2008 ще бъдат създадени 7 милиона нови работни места, което ще доведе до потенциално нарастване на заетостта от под 64% през 2005 до почти 66% през 2008 и ще смъкне надолу безработицата в ЕС.

Ако ЕС желае да започне да догонва САЩ по ключовите индикатори от Лисабонската стратегия, то трябва да дава по-добри резултати от Щатите. Според изследването на Eurochambers се случва тъкмо обратното: за 2006 ръстът на БВП в САЩ е 3.3%, а в ЕС е най-висок от 2000 и е 2.9%.

„Ако доходът (БВП на глава) нараства с 2% в САЩ за година, докато в ЕС нараства с 3% за година, тоест в ЕС да нараства с 1% повече от САЩ, то ЕС ще настигне САЩ към 2045 година" - гласи заключението на авторите на изследването.