Най-нови изследвания са показали, че 88% от гражданите на ЕС подкрепят забраната на тютюнопушенето на публични места - особено силна е подкрепата на подобен подход в държави, където вече са въведени рестриктивни мерки срещу тютюнопушенето. По сведение на EUOBSERVER, това кара Европейската комисия да счита, че е наближило въвеждането на обща политика срещу пушенето на обществени места за цяла Европа.

Новото изследване, публикувано от Европейската комисия във вторник (22 май) показва, че мнозинството от пушачите в Европа сами подкрепят идеята за ресторанти, офиси и вътрешни работни пространства, в които не се пуши.

„Това само може да засили импулса към превръщането на обществените и работните места на Европа в зона свободна от пушене до 2009", казва комисарят по здравеопазването Маркос Киприяну, докато е представял изследването си в Страсбург.

Забраната за тютюнопушене в закрити обществени пространства - като метро, летища, офиси и магазини се ползва с 88% подкрепа, а за барове и кръчми - 62%.

Изследването от 2007 също така е показало, че повечето европейци са наясно с вредите за здравето от тютюнопушенето. Но в страни като Полша и Литва „сравнително голям брой хора вярват, че пасивното пушене изобщо не е опасно".

От друга страна, по отношение на това доколко се вземат под внимание интересите на непушачите, датчаните са най-неудържими: те са най-склонни да запалят цигара дори и ако наоколо има бременни жени и деца.

Като цяло, една трета от европейците са пушачи (32%). Най-много пушат гърците (42%), латвийците, унгарците и българите (всички по 36%), докато 64% от португалците твърдят, че никога не са пушили - най-голям сегмент от населението на ЕС.

Един на трима се е опитвал да ги откаже през миналата година: най-много британци (46%) и унгарци (43%) се борят с пристрастяването, докато най-много австрийски (82%) и испански (80%) пушачи казват, че дори и не са опитвали да спрат. Най-малко желание да прекратят да пушат имат мениджърите и самонаетите в Европа (27%).

През 2005 комисията даде началото на пан-европейска кампания против пушенето, за която бяха отделени €72 млн. - втората по средства кампания в блока, насочена на първо място към младежта, тъй като бе установено, че средната възраст за посягане към цигарите е паднала до 13 години.

Близо 650,000 души в страните-членки на ЕС всяка година умират заради пушене, докато 80,000 възрастни умират от чужд цигарен дим.