Европейските субсидии за земеделските производители трябва да отпаднат в целия ЕС, коментира в ефира на България он ер икономистът Владимир Каролев. Той се мотивира като посочи, че в момента най-много субсидии отиват в производство на зърнени храни, а там по думите му няма особено добавена стойност и няма голяма възможност да се създават много работни места.

„ Ако ще има субсидии, по-скоро бих ги насочил към производство на плодове и зеленчуци, където има възможност за създаване на по-висока добавена стойност и създаване на работна ръка", аргументира се Каролев.

Към момента с „нисък труд се стимулира едрия капитал, който на свой ред има политически връзки, за да насочи този капитал към себе си", коментира на свой ред икономистът проф. Красимир Петров.
На въпрос дали политиката на протекционализъм е полезна за страните, Петров допълни, че държавата не може да реши въпроса кое е добро за потребителите.
„Най-добре за икономиката е това, което е най- ефективно, и ако това е от Китай, то трябва да се използва", заяви Петрова.

По думите на икономиста Каролев Германия и Англия остават на позицията разумната икономика в Европа. Той допълни, че стабилната валута е много важна за дългосрочния прогрес.

Петров също допълни, че със слаба валута не се прави прогрес.- „Прогрес се прави и със стабилна икономика." Той коментира още, че икономика на Европа е необходимо да премине през очистителния процес, а той изисква покачване на лихвения процент.