Потребителските цени в еврозоната през декември запазиха анемичното си повишение от предходния месец, което е пореден знак, че за ЕЦБ ще бъде доста по-трудно от очакваното да съживи инфлацията в региона. Това  показват окончателни данни на Евростат, потвърждаващи предварителната оценка на европейската статистика, съобщава bnr.bg.

Индексът на потребителските цени (CPI) през декември остана на нивото от предходния месец, когато се понижи с 0,1%. На годишна база инфлацията в еврозоната се повиши с 0,2% след аналогичен слаб растеж през предходния месец.

По-евтината енергия продължава да оказва основно негативно влияние върху инфлацията в еврозоната, като през декември енергийните цени се понижиха на месечна база с 1,8% и с 5,8% на годишна база след техен спад със 7,3% през ноември. В същото време цените на хранителните стоки, алкохола и тютюневите изделия се повишиха на месечна база с 0,3% и на годишна база с 1,2%, но след растеж с 1,5% през ноември. Цените в сектора на услугите нараснаха на месечна база с 0,7% и на годишна база с 1,1% след тяхно повишение с 1,2% през ноември.

Основната инфлация (изключвайки цените на храните, тютюневите изделия и енергията) през декември се повиши с 0,3% спрямо предходния месец, но на годишна база остана на ноемврийското ниво от едва 0,9%, като това е допълнителен негативен знак за ЕЦБ.

Редица икономисти и анализатори очакваха, че годишната инфлация в еврозоната ще започне да нараства плахо в края на 2015 година, но подновеният спад на петролните цени разби техните надежди и сякаш прави по-вероятно ЕЦБ да обмисли нови стимулиращи политики и през настоящата година, за да осъществи своя мандат за средносрочна инфлация от малко под 2 процентни пункта.

На този етап обаче е малко вероятно ЕЦБ да реагира на слабите инфлационни данни чрез предприемане на допълнителни парични и лихвени политики още на следващото заседание в четвъртък (21-ви януари), като те най-вероятно ще изчакат няколко месеца, за да преценят ефекта от последните мерки, взети от тях в края на миналата година.

На заседанието на 3-ти декември ЕЦБ намали своята депозитна лихва (лихвата, при която търговските банки държат свободните си средства в Централната банка) с 10 базисни пункта до -0,30% и удължи с шест месеца до март 2017 година срока на действие на програмата за "количествени улеснения" (месечни покупки на еврооблигации за 60 млрд. евро).