Федералният резерв на САЩ намали водещата си лихва с авариен ход за пръв път от 2001 г., тъй като сривът на глобалните финансови пазари и скокът в безработицата в САЩ може да вкара икономиката в рецесия, пише Bloomberg.

Централната банка на САЩ намали овърнайт лихвата по кредити до 3.5% от досегашните 4.25%, коментирали са банкери от комисията за операции на открития пазар към ФЕД. Не се предвиждаше финансовите политици да заседават до следващата насрочена среща на 29 - 30 януари.

„Макар че трудностите в краткосрочен план при фондовите пазари отслабнаха, по-широките условия на финансовите пазари продължиха да се влошават" - каза ФЕД в изявлението си. Към действие за понижаване на лихвите се пристъпи заради влошените икономически перспективи и увеличените отрицателни рискове за ръста.

Политиците са загърбили притесненията за инфлацията и за трети последоваелен път от септември намаляват разходите по кредитирането. Председателят на ФЕД Бен Бернанке приложи по-агресивен подход, като по-рано този месец той изтъкна нуждата от „решително и своевременно действие".

Вчера почти половината от най-големите световни борсови индекси паднаха в мечи пазар, като нарастващото притеснение за икономиката на САЩ смъкна стойността на акциите от банковата и търговската сфера в Азия, Европа и Латинска Америка. Днес фючърсите отбелязаха най-големия спад в индекса Standard & Poor's 500 от терористичните атаки до сега.

В аналогичен начин бордът на директорите от ФЕД намали и т.нар. дисконтова лихва, по която търговските банки могат да получават директни кредити, с 0.75% до 4%.

В Монетарната комисия гласовете в подкрепа за това „аварийно" действие са разпределени 8:1. Президентът на Фед Сейнт Люис би предпочел да решава нещо подобно, на редовно насроченото заседание. Фредерик Мишкин, гуверньор на Фед, е отсъствал при гласуването.

За пръв път от 17 септември 2001 лихвата в САЩ се намалява в периода между заседанията на FOMC. Тогава имаше три аварийни намалявания на лихви, тъй като икономиката на Америка за последен път бе в рецесия. Бернанке продължава да твърди, че тази година рецесия в икономиката на САЩ няма да има.