Запасите на природен газ в Германия, която има един от най-големите подземни газови мощности в Европа, са паднали до исторически ниски нива в сравнение с предишни години. Това съобщиха световните агенции, цитирайки Министерството на икономиката на страната.
"Според консолидирания регистър на газовите хранилища на Европейската асоциация (Gas Infrastructure Europe), съоръженията за съхранение на газ в Германия са запълнени с 50,6%", заявиха от германското министерство на икономиката.
Това съответства на теоретична наличност на природен газ за едва 17 дни.
Новината идва, след като руският енергиен гигант "Газпром" заяви в началото на тази седмица, че не е предвидил допълнителен капацитет за изпомпване на газ за Европа през газопровода Ямал през следващия месец.
Тръбопроводът "Ямал-Европа", който обикновено доставя руски газ на Западна Европа, продължи да изпраща природното гориво на изток от Германия - до Полша. Това се случи за 28-и пореден ден в понеделник, показват данни на германския мрежов оператор Gascade.
Маршрутът между Полша и Германия работеше в обратен режим от 21 декември миналата година, оказвайки натиск срещу повишаване на цените на газа в Европа.
Икономистите предупреждават за скокове на цените на енергията допълнително през зимата, но подчертават, че Европа все още не изпитва физически недостиг на газ тази година.
Общо, европейските газови съоръжения са запълнени с 49,33% към 12 януари, според Gas Infrastructure Europe.
Ако сегашният темп на изтегляне обаче се запази, европейските резерви могат да бъдат напълно изчерпани до края на зимните доставки.
projekt
на 24.01.2022 в 10:05:07 #1да благодарим на САЩ. те ни помолиха да не сключваме дългосрочни договори с Русия за доставка на газ. помолиха ни работим само през борсата и да купуваме "ден-напред" сега Европа се тресе и реве че нямало газ. който иска газ му се доставя на цена на борсата ама пак сме недоволни. от Газпром предлагат дългосрочни договори на по ниска цена, ама Европа не ще. страните които имат дългосрочни договори имат няколко пъти по ниска цена. преди години Плевнелиев, Паси, Мартин Димитров и други енергийни експерти ни обясняваха как България има излишък от енергийни мощности и не ни трябват газови потоци, нови енергийни мощности и какво ли не. къде са сега тези енергийни специалисти да обяснят как се стигна до тази ситуация. и ако само Русия е виновна за високата цена то защо Норвегия и САЩ не предлагат газ на по ниски цени и така да свалят цените и да покажат на Европа и ЕС че са приятели и партньори