Комисията по цените в Австрия да провери дали цените  на отделни продукти на конкретни предприятия значително са се повишили в сравнение с международните, настояват работодатели. Работната група, която ще обследва този проблем, ще  се състои от представители на камарата на работодателите, камарите на икономиката, на селското стопанство и експерти от министерствата на финансите, на храните, и на социалната политика. Това научаваме от австрийския вестник "Виенер Цайтунг" 

Би трябвало да се разследва дали незадоволителна ценова политика е в основата на поскъпването, заяви президентът на Камарата на работодателите Херберт Тумпел. От камарата не са съгласни, че поскъпването се дължи на растящите цени на енергийните ресурси. Според Тумпел е важно да се разбере защо цените в Австрия са по-високи от международните с 15 до 20%.

Трябва да се провери дали цените на хляба, сиренето, маслото и олиото са значително по-високи от международните като се вземе предвид периодът от декември 2007 година досега. Необходимо е  да се гледат „под лупа" търговските вериги, настояват от работодателската камара. В момента едно семейство с две деца в Австрия плаща с 90 евро повече за жилище, транспорт и енергия в сравнение с май 2007 година.  

За сравнение, общият доход у нас на едно домакинство е около 700 лева. По последни данни българското семейство  дава по 255 лева за храна за месец, което е приблизително 8 лева на ден.

С тази дневна сума може да се купи 1 хляб, две кофички кисело мляко, килограм домати, три кремвирша, в най-добрия случай 250 грама сирене и 1 люта чушка. Въпреки че австрийците изпитват вече проблеми с поскъпването, трябва да се знае, че средната заплата в Австрия е около 2000 евро и гражданите там по закон получават по една заплата преди отпуск и още една преди Коледа - факт, с който България не може да се похвали.

Ние също имаме звено за наблюдение на цените както австрийците, но никой не знае какво прави то. Преди месец икономическият министър Петър Димитров заяви, че се надява Бог да е българин и цените да паднат, премиерът Сергей Станишев се разходи по пазара „Ситняково" да огледа ситуацията. Единствено производителите на олио бяха глобени от Комисията за защита на конкуренцията заради рязкото поскъпване на маслената течност.