Отново извеждат Големия Петрол на тепиха: ръководителите на петте най-големи петролни компании в САЩ ще се изправят днес пред комисия на Конгреса. Там те ще срещнат гневни конгресмени, които няма да са настроени за сладки приказки - пише Associated Press. 

"Тези компании бранят милиарди под формата на федерални субидии ... и едновременно с това жънат над сто милиарда долара само през миналата година" - прокламира Едуард Марки, представител в Камарата от Масачузетс. 

Пред конгресмените ще отговарят главните изпълнителни директори на Exxon Mobil, Shell, BP America, Chevron и ConocoPhillips. Заедно, петте компании действително са спечелили $123 млрд. през миналата година благодарение на покачващите се цени на петрола и бензина. 

Марки е председател на Специалния комитет по енергийна независимост и глобално затопляне. Той иска да узнае защо при подобни печалби петролната индустрия със зъби и нокти се бори да си запази $18 милиарда данъчни облекчения, разсрочени за повече от 10 години. 

Нефтените директори ще бъдат също така запитани, какво могат да направят те в краткосрочен период, за да понижат цените. А в дългосрочен период - какво смятат да направят, за да променят фокуса си върху възобновяемите енергийни източници.

"Трябва да се придвижим отвъд тази петролна икономика" - казал е днес Марки по ранното шоу на телевизия CBS. "Трябва да се придвижим към икономика с възобновяема енергия ... Никога няма да можем да излезем от този капан, докато петролните компании ни държат заложници на петролния план за действие".

Камарата на представителите на САЩ миналата година и отново на 27 февруари т.г. одобри законопроект, който щеше да отмени данъчните облекчения за петролните гиганти. Приходите от това щяха да се вложат в подкрепа и развитие на енергийните алтернативи вятър, соларна енергия и други възобновяеми горива, както и в насърчения за енергийна консервация. Предложението не мина през Сената.

Петролната индустрия убеждава президентството в Белия дом и Сената, че данъчните отстъпки са нужни за продължаващи инвестиции в изследване, производство и разширяване на рафинериите. Президентът Буш обеща да наложи вето над всякакъв законопроект, който вреди на петролните компании.

Пред заплахата от $4 за галон бензин (приблизително 1.35 лв/литър) още това лято и цена на барел суров петрол от $100, в САЩ се надига все по-силно политическо вълнение, макар дори конгресмените да признават, че не могат да сторят нещо за намаляване на цените.

Американският петролен институт, който представлява интересите на големите петролни компании във Вашингтон, се опита да разпространи посланието си в понеделник, преди изслушването на петролните босове в Конгреса.

Печалбите на петролните компании в долари били грамадни, защото и компаниите са огромни и трябва да останат такива, за да могат да се изправят срещу гигантските мултинационални конкуренти на глобалния пазар, заявил е в конферентен разговор пред журналисти президентът на АПИ Ред Кавани.

По отношение възвращаемостта на инвестициите, "ние правим приемлива възвращаемост", почти сходна с тази в останалите индустрии.

Призовки за изслушване в Конгреса и разследване от страна на скептични и гневни сенатори и конгресмени не са нещо ново за директорите на големите петролни компании - пише AP.

През май 2006 г. същите хора, които ще се изправят пред комисията днес, бяха разпитвани относно приоритетите в разходите и инвестициите на фона на покачващите се цени на петрола. Цената на барел тогава беше $75.

Два месеца по-рано същите лица се изправиха пред Сенатската съдебна комисия, за да обяснят "манията за сливания между компаниите", която според някои сенатори е в основата на високите цени на петрола. 

През ноември 2005 директорите на петте най-големи американски компании бяха рамо до рамо на свидетелската маса в Сената и трябваше да оправдават печалбите си. Тогава сенатор Пит Доменичи изрази гледището на много от своите колеги, като говори за "нарастващо подозрение, че петролните компании ползват нечестно предимство".