Двойният стандарт на храните не означава непременно двойно качество. Това заяви Мела Фреуен, генерален директор на Food Drink Europe, организацията, обединяваща европейските браншови организации в областта на хранително-вкусовата промишленост, чийто член вече е и сдружението "Храни и напитки България".

Единадесет от най-големите компании в областта на хранително-вкусовата промишленост в България - Данон Сердика АД, Девин ЕАД, Интерснак България ЕООД, Кока-Кола България ЕООД, Кока-Кола Хеленик Ботълинг Къмпани България АД, Куадрант Бевъриджис АД, Марс Инкорпорейтед България ЕООД, Монделийз България ЕООД, Нестле България АД , Престиж-96 АД, Якобс Дау Егбертс БГ ЕООД, обединиха своите усилия и създадоха браншово сдружение "Храни и напитки България", което беше представено днес в София.

По думите на Мела Фреуен понякога продуктите се произвеждат от други местни продукти, които са различни в отделните държави и съобразно местните вкусове и предпочитания. Тя даде пример от собствения си опит: В Ирландия рибните пръчици се произвеждат с много малко риба. Причината: децата там не обичат риба. Затова производителите слагат повече хляб и други съставки, отколкото риба.

Основната цел на сдружението е да обедини всичките секторни и тясно браншови организации в България от хранително вкусовата индустрия, за да може да им се чува гласът. В структурата му вече работят над 700 експерти, които помагат за изработване на позицията на индустрията по ключови теми. Финансирането му се извършва от членски внос на всеки един представител.

По думите на изпълнителния директор на сдружението Яна Иванова, една обединена организация е по-голяма сила, отколкото 300 хиляди разединени.

Според Светла Лесова, председател на управителния съвет на сдружение "Храни и напитки България", когато всеки ден в дневния ред на обществото се поставят редица въпроси като правилното хранене, качеството и и стандартите на храните, създаването на организацията е била наложителна. Освен това те съдействат с експертизата си за засилване на саморегулацията в сектора и ще съдействат максимално за градивния диалог между бизнеса и институциите по всички теми. Генералният директор Мела Фреуен заяви, че е хубаво, че такова сдружение ще се случи в България, тъй като е много важно да се види, че всички фирми са готови да действат заедно.

Българското сдружение все още няма единно становище относно пластмасата, но директивата на европейската комисия ги задължава да вземат мерки. Според тях пластмасовите опаковки съхраняват продукцията прясна, свежа, чиста и безопасна и ще действат в посока на по-високо рециклиране на опаковките и решение на проблема.