Пандемията сложи край на периода на растеж на Съединените американски щати. Въпросът сега е колко големи ще са щетите - и колко дълго ще отнеме на най-голямата икономика в света да се възстанови, пише The New York Times.

Брутният вътрешен продукт - широк измерител на стоките и услугите, произведени в страната - намалява с 4,8 процента на годишна база през първите три месеца на 2020 г., съобщиха от Департамента по търговия в сряда. Това е първият спад от 2014 г. и най-силното свиване от 2008 г., когато страната бе в дълбока рецесия.

Най-лошото тепърва предстои. Съкращенията и затварянето на бизнеса не застигнаха САЩ чак до втората половина на март. Икономисти очакват данните за настоящото тримесечие, които ще обхванат по-пълно щетите от затворената икономика, да покажат свиване на икономиката с 30 процента или повече - нещо невиждано от почти век и периода на Голямата депресия.

Големият въпрос е какво ще се случи след това. Щатският министър на финансите Стивън Мнучин заяви тази седмица, че очаква икономиката да отскочи това лято, след като щатите премахнат ограничителните мерки, а трилионите долари от Федералния резерв и хазната достигнат бизнеса и домакинствата.

Повечето икономисти обаче са по-малко оптимистични и прогнозират, че БВП няма да се върне на предкризисните нива поне до 2022 г.

Данните, публикувани в сряда, са предварителни и се основават на непълни данни, особено за март. По-късно през пролетта се очакват ревизирани данни и е възможно те да покажат още по-голям спад.

Но, макар и непълни, данни подсказват колко огромни са щетите. Потребителското търсене, което отговаря за две трети от икономиката и бе гръбнакът на продължилата десетилетие експанзия, спада със 7,6 процента. Бизнес инвестициите, които вече намаляваха заради търговската война, падат за четвърто поредно тримесечие. И вносът, и износът намаляват.

Пандемията носи страдание най-вече на услугите: ресторантите са затворени, самолетите са почти празни, а стадионите стоят заключени вече седмици. Така разходите за услуги намаляват с 10,2 процента през първото тримесечие, а разходите за хотели и ресторанти се свиват с почти 30 процента на годишна база.

Разходите за стоки намаляват с едва 1,3 процента, благодарение на презапасяването на американците. Но разходите за автомобили падат с цели 33,2 процента.

Когато пандемията започна да достига САЩ тази година, редица икономисти очакваха V-образно възстановяване. Но тези прогнози се основаваха на очаквания за кратко спиране на икономиката. Ограничителните мерки обаче вече влизат във втори месец в редица щати и тези надежди намаляват.

"Икономиката е в състояние на свободно падане и може да доближаваме нещо, което е по-лошо от дълбока рецесия", казва Сунг Вон Сон, професор по бизнес и икономика в Loyola Marymount University. "Твърде рано е да говорим за възстановяване сега, ще сме свидетели на много фалити на малки и средни предприятия", посочва още той.

Лошите данни, заедно с рекордната безработица, ще създаде още натиск срещу щатските и местни правителства да отворят отново икономиките си. Те са проблем и за президента Доналд Тръмп, който е критикуван, че реагира твърде бавно на заплахата. В края на тази година ще бъдат изборите за нов държавен глава.