Брутният вътрешен продукт в еврозоната расте с по-бързи темпове от този в най-голямата икономика на света.
Икономическата експанзия в еврозоната се е ускорила в края на 2016 година, докато безработицата е паднала до най-ниското си ниво от 2009 година насам.
Резултатите пратиха валутата в района към по-стабилни стойности от началото на настоящата годината, изтласквайки на заден план политическата несигурност, пише Market Watch.
Четвъртото тримесечие на разширяване на икономиката в еврозоната бележи по-големи темпове от БВП на Щатите през 2016 година. Това се случва за пръв път от кризата през 2008 година досега.
Брутният вътрешен продукт на еврозоната през четвъртото тримесечие на годината е с 0.5 на сто по-високо, отколкото през трите месеца до септември.
Това отчита и скок от 1.8 на сто в сравнение с последните три месеца на 2015 година.
За 2016 година като цяло икономиката в блока е нараснала с 1.7 на сто в сравнение със стойностите от 1.6 процента за САЩ.
Но редица препятствия спъват увереността, че еврозоната е настроена да се отправи към по-динамично възстановяване след повече от три години на скромен растеж.
Така например покачващите се цени на енергията заплашват да забавят потребителските разходи. Данните, изнесени във вторник от Европейската статистическа служба, показват, че потребителските цени са с 1.8 на сто по-високи през януари в сравнение с периода от година по-рано.
Това е най-високият темп на инфлация от февруари 2013 година досега.
Икономистите също така се опасяват, че растежът може да бъде засегнат от голяма несигурност заради поредица от ключови избори в региона, които биха могли да доведат до ползи за страни, враждебни към еврото и Европейския съюз.
Страховете се засилват и от предстоящото начало на трудни преговори, които ще проправят пътя на Великобритания за излизането й от блока.