През 2023 г. чуждестранните туристи поставиха нов рекорд в Испания, с над 85 милиона посетители, надминавайки цифрите от 2019 г. Четири автономни общности поеха почти 70% от туристическия натиск: Балеарските острови (16.9%), Канарските острови (16.3%), Каталония (21%) и Андалусия (14.3%). Към тези цифри трябва да се добавят над 40 милиона "екскурзианти" - пътници, които са били в страната, но не са пренощували.

В същото време, тази година е белязана от протести. В Майорка стотици местни окупираха един от популярните плажове, като коментарите на местни активисти са, че само така могат да се насладят на някои от най-красивите места в собствените си региони, пише вестник La Marea.

Свръхтуризмът в Европа е факт - кой е виновен

Свръхтуризмът в Европа е факт - кой е виновен

Експертите отдавна предупреждават, че качеството на живот в препълнените с чужденци градове ще спада

Подобни акции имаше и на Канарските острови, в Гранада, Кадис и Барселона, където жителите твърдят, че туризмът прави живота им невъзможен, повишавайки цените на жилищата до недостъпни за работническата класа нива.

Критиките се фокусират върху ежедневното пренасищане на местното население и задръстванията - както на пътищата, така и на канализацията. Местните са категорични - проблемът не е само в дошлите на запой и не може да се реши с преориентиране към "елитни" летовници.

Испания е силно зависима от туризма. Над 13,6% от работниците са в дейности, свързани с него. След COVID-19, туристическият сектор бързо се възстанови и постави нови рекорди. През 2023 г. той генерира 187 милиарда евро, което представлява 12,8% от испанския БВП - рекордно високо ниво. За 2024 г. се очаква нов ръст, с принос от над 200 милиарда евро и 13,4% дял от общия БВП.

Въпреки натиска от коалиционните партньори, премиерът Педро Санчес не изглежда склонен да преосмисли туристическия модел. Планират се разширения на летища и други проекти за увеличаване на туристическия капацитет. Правителството обаче обмисля промени в Закона за хоризонталната собственост, за да даде на жителите повече контрол върху създаването на туристически апартаменти в техните имоти.

Смятаната за най-дружелюбна страна в света не знае как да се справи с туристите. Обмисля туристически данък

Смятаната за най-дружелюбна страна в света не знае как да се справи с туристите. Обмисля туристически данък

В опит да ограничи ефектите от прекомерния туризъм властта започна да въвежда такси, за да се опита да контролира броя на туристите

Прекомерното разпространение на туристически апартаменти в някои градове е обект на критика от жители, публични администрации и от самия туристически бизнес сектор. В Палма де Майорка цените за седмична почивка варират от 1300 до 9500 евро. Това явление изтласква местните жители от централните квартали и повишава цените на наемите.

Цените на жилищата са се повишили средно с почти 10% през 2023 г. в най-туристическите региони, в сравнение с 6,3% в останалата част на страната. Ситуацията принуждава работниците да живеят в каравани, хостели или да напускат островите.

В Палма има 639 легални туристически жилища, но се оценява, че поне едно от три е незаконно. Барселона планира да затвори всички туристически апартаменти до 2028 г., включително 10 000 лицензирани и 6000 предполагаеми незаконни. В Мадрид през май 2024 г. са рекламирани 16 337 туристически апартамента в Airbnb, като се смята, че 98% от тях работят незаконно.

Климент Тортела, говорител на жилищния синдикат в Палма, твърди, че големите хотелски вериги са в основата на проблема, продължавайки да рекламират и да искат разширяване на летищата.

Активисти призовават за спешно регулиране на сезонните наеми и прилагане на съществуващото законодателство. Адвокатът и жилищен активист Алехандра Хасинто настоява общините да имат възможност да определят зони на пазарно напрежение и да регулират цените, независимо от спекулативните цели на регионалното правителство.

Туристическият сезон вече е в разгара си, а с него - и протестите на местното население, уморено от агресивния модел и празните обещания.