Китайският износ на редкоземни метали за САЩ отбеляза неочакван ръст за месец юли. Доставките на ценните елементи са се увеличили с 26% спрямо същия период на миналата година, въпреки опасенията, че Пекин ще преустанови износа им за Щатите изцяло.
Изнесеното количество е стигнало до 447 тона миналия месец, сочат данни на Главната митническа администрация, цитирани от CNBC. За сравнение през юни то е било 414 тона и 356 тона през юли 2018 година.
Китай е най-големият производител на редки земни метали, които са широко използвани в производството на медицинско оборудване и електрониката, както и в отбраната. Очакванията бяха Китай да ограничи доставките на ценните материали за САЩ, но засега не са предприети официални действия това да се случи.
В допълнение към митата от 75 милиарда долара за американски стоки, Китай прие и такива на стойност 5% върху постоянния американски внос на редкоземни метали. Този ход на азиатската държава е изненадващ, тъй като за първата половина на 2019 година Щатите са внесли едва 4 тона от ценните елементи. Митата включват 11 други редкоземни метала.
Такъв ключов елемент за САЩ е лантанът, който се използва в нефтопреработвателната индустрия. Износът на лантанов оксид и стигнал до 966 тона през юли, което е двойно повече от 433 тона през юни и 440 тона през юли 2018 година.
Изнесеният лантанов карбонат е бил 119 тона, с тон по-малко от количеството за юли и с 71,9% по-малко спрямо година по-рано.
Общият износ на китайски редкоземни метали се е увеличил с 32,2% за юли спрямо предходния месец, което е най-високото ниво от рекордното количество доставки през декември.