От месеци насам шофьорите не вярват на очите си. Бензинът по бензиностанциите става все по-евтин. Потребителите се радват, защото по този начин намаляват и разходите им за отопление и топла вода. Причината за драматичния спад в цените се корени в пренасищането на пазара. През юни 2014 година цената на суровия петрол беше 114 долара за барел. А през януари тази година падна за кратко под 30 долара. В момента цената на суровия петрол варира около 40 долара за барел.
Спадът на цената на петрола е още по-удивителен на фона на бушуващите конфликти в страните-производители във важния регион на Средния изток. В миналото подобни конфликти винаги водеха да увеличаване на цените. Ниската цена на петрола радва потребителите, но носи и рискове. Само да припомним, че последният срив на цените на петрола през 1980-те години доведе до фундаментални промени в целия свят. Навремето петролът беше най-важният източник на валута за Москва. И загубите на две трети от приходите от продажби на петрол също спомогнаха за разпадането на Съветския съюз.
Полето за финансово действие се стеснява
И сега се дочуват предупредителни гласове. Защото намаляващите приходи от продажбите на петрол в Арабския свят застрашават стабилността в целия регион. Полето за финансово действие на режимите там се стеснява драматично. Според изчисленията на МВФ, шестте страни от Съвета за сътрудничество на държавите от Персийския залив са загубили 340 милиарда долара от приходите си от продажби на петрол.
Поради намалелите приходи правителствата на тези страни не могат да осигурят поддръжката на социални програми, чрез които да се предотврати възникването на политически напрежения, а в случая със Саудитска Арабия не може да бъда водена агресивна външна политика, базирана на петродоларите. Както казва Антъни Кордсман от Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS) във Вашингтон, "те не могат да загубят за една години 40 процента от приходите си от петрол и природен газ и да на пострадат от това".
Край на обществения договор?
В средата на март Антъни Кордсман публикува изследване за предстоящите кризи на приходите в Средния изток и Северна Африка. В студията си той констатира, че дълбоките причини за арабските революции от 2011 година не са овладени и поради войните и кризите ситуацията в целия регион се е влошила. В региона няма почти никакво икономическо развитие, липсват работни места, младите нямат шансове за издигане в кариерата, а правителствата в едно от най-младите общества са корумпирани или недееспособни. Антъни Кордсман очаква изостряне на ситуацията в целия регион през втората половина на годината.
Между юни и август, някои страни ще трябва да намалят драстично обществените разходи. "А това може да постави под въпрос неписания обществен договор в тези страни. Субсидиите от печалбите на петролната индустрия могат да бъдат заменени с отказ от стремежите към политическа свобода, отворено общество и отворена икономика", прогнозира експертът по въпросите на сигурността.