100 долара за барел беше "новото нормално" на нефтения пазар, когато Русия нахлу в Украйна в началото на 2022 г. Близо 2 години по-късно в Близкия Изток се води война, екстремисти стрелят с ракети по танкери в Червено море и все пак... цените са по-ниски от тези в началото на войната между Москва и Киев. Защо?
Отговорът е свързан преди всичко с глобалното търсене, пише CNN в свой материал.
Според нов доклад на Международната енергийна агенция то ще се забави до 1,2 млн. барела на ден през 2024 г. при цели 2,3 млн. през 2023 г. Това е процес, който започна още през миналата година. "Фазата на експанзивен растеж след пандемията в голяма степен е приключила", заявиха от агенцията.
Според някои икономисти, обаче, даже този растеж реално не е оправдал очакванията. Най-добре това се вижда в Китай. Всички очакваха да видят умопомрачително оттласкване през 2023 г. след края на противоепидемичните мерки, но вместо това настъпи имотна криза, хората спряха да харчат, а младежката безработица скочи.
На фона на бързо влошаваща се демографска ситуация, някои икономисти прогнозират десетилетия на стагнация.
Другите големи икономики също имат проблеми. Великобритания влезе в рецесия с 0,3% свиване на БВП в края на 2023 г. и 0,1% през третата четвърт. Япония изхвърча от икономическия Топ 3, а в САЩ все още се опасяват от рецесия - високите лихвени проценти и намаляващите спестявания са хванали като в менгеме домакинствата.
При търсенето проблемите са очевидни, докато предлагането не е толкова затруднено. Очакването е нефтената промишленост в САЩ да се похвали с исторически резултати за Q4 на миналата година, а и част от страните от OPEC+ са произвели повече нефт, отколкото са били първоначалните им планове за януари.
Така даже да видим малък ръст в търсенето, определено има как той да бъде задоволен без ценови шок.