Чували сте тази фраза, нали? Обикновено е съпроводена от жалба по светлото социалистическо минало, когато страната е имала заводи и е изнасяла електрокари, компютри и други световно признати продукти на местната индустрия. Или пък следва сравнение с развитите страни на запад от нас, които произвеждат и изнасят "стоки с висока добавена стойност", за разлика от България, която можела да се похвали само със суровините си. Ще каже човек, че страната е класическа суровинна икономика ала латиноамериканските страни.
Всъщност икономическата статистика е съвсем прозаична. Данните на БНБ показват, че делът на суровините и материалите в износа на страната стабилно пада - от 53,1% през 1995 г. (най-старата година, за която БНБ е публикувала данни за външната търговия) до 39,0% през 2017 г. Това идва да покаже, че преди 22 години повече от половината износ на стоки от България е бил суровини и материали (в стойностно изражение), а сега това се отнася за по-малко от 40%. Т.е. очевидно по-голямата част от износа на страната вече не е суровини.
Източник: БНБ
Това преструктуриране в стоковия износ върви ръка за ръка с още един изключително положителен процес, а именно - увеличаване на дела на инвестиционните стоки. Този дял нараства като трайна тенденция, от 13,9% през 1995 г. до 25,2% през 2017 г. Именно инвестиционните стоки традиционно стоят зад клишето "стоки с висока добавена стойност" - тук влизат машините, уредите и апаратите; електрическите машини; транспортните средства; резервните части и оборудването и други.
Дял в общия износ на стоки от България, % | 1995 | 2017 |
---|---|---|
Инвестиционни стоки, от които: | 13,9 | 25,2 |
Машини, уреди и апарати | 4,1 | 5,6 |
Електрически машини | 1,7 | 2,9 |
Транспортни средства | 1,8 | 2,3 |
Резервни части и оборудване | 2,5 | 5,6 |
Други инвестиционни стоки | 3,9 | 8,7 |
Източник: БНБ
Всички подгрупи на инвестиционните стоки бележат ръст в дела си от общия износ, като при някои - резервните части и оборудването и другите инвестиционни стоки - той е дори повече от двоен.
Извън суровините и инвестиционните стоки другите две големи групи в износа - потребителските стоки и енергийните ресурси показват по-колеблива динамика. При енергийните ресурси също се вижда нарастване на дела спрямо 1995 г., докато при потребителските стоки, въпреки известно нарастване в началото на хилядолетието, делът остава почти без промяна спрямо базовата 1995 г.
Като цяло, промените в структурата на българския износ на стоки са изключително позитивни през последните 2-3 десетилетия. Те показват ясна тенденция на преструктуриране към все по-голям дял на инвестиционните стоки, които са с висока степен на преработка, за сметка на все по-малък дял на суровините и материалите (т.е. стоки с ниска степен на преработка).
Този процес е огледален на сериозните инвестиции в българската индустрия, но и отразява нейната добра експортна конкурентоспособност - ако промишлеността, произвеждащата инвестиционни стоки, не беше конкурентна, трудно щеше да увеличи стойността на износа си с 1212% (т.е. повече от 13 пъти) от 1995 г. насам. За сравнение, общият износ на стоки е нараснал в стойностно отношение около два пъти по-бавно - със 628% или с повече от 7 пъти. Всъщност инвестиционните стоки са групата в износа на стоки с най-силния ръст от 1995 г. насам спрямо всички останали групи, което също е достатъчно показателно за доброто представяне на местна индустрия на чуждите пазари.
Въпреки всичко това, мантрата, че страната изнася най-вече суровини, продължава да се напява, включително и от преподаватели по икономика и други т.нар. експерти.
emil-atanasov-fDn4Y8kP
на 27.03.2019 в 09:42:13 #7На новите икономистите та с промити мозъци няма как да им се обяснят някои икономически факта, защото дори и в образованието им те са строго заличени. Нямат хабер за какво става въпрос. И се пъчат колко млади, прогресивно и позитивно капиталистически мислят. Като сравняват днес с черното време преди 30 години... И не давайки си сметка че днешните ни резултати са следствие на новите технологии. И че с позицията си от преди 30 години, като 27 икономика, и с тогавашните темпове на растеж, и с тогавашен БВП от 50млрд долара, днес щяхме да сме с 400...ако разбира се не допуснахме една върхушка срещу сребърници да ни продаде, да ни върне с векове назад икономически.
emil-atanasov-fDn4Y8kP
на 27.03.2019 в 09:32:51 #6Само един правилен коментар!? Всички други манипулации. И всъщност.. Само той обяснява простия факт че и да изнасяме и да имаме супер производителност, ефективност и конкурентноспособност, НЯМА никакво значение когато заводът е частен, и чужда собственост. Първото значи че подобен ВЕЛИК завод освен ниски заплати, като за Булгаристан, и до 20% някви данъци, смешни сумички, нищо друго не ни носи. Разликата със соца е че при соца цялата печалба и всички ползи от подобно производство бяха за България, за мен и за всички граждани. Така подобен завод е просто още една вендуза с която ни източват и то в собствената ни страна. Освен чрез износа на суровини.
projekt
на 26.03.2019 в 18:40:43 #5ние не изнасяме нищо. не бъркайте износ с работа на ишлеме. хайде новите капиталисти да кажат колко и какво изнася България. с малки изключения ние не изнасяме нищо. тия дето броят "авточастите" да помислят пак. това не е износ. това е един завод например на OPEL само че с друго име, който открива завод в България например и започва да произвежда части за своите автомобили. той идва тук не защото сме много кадърни, а защото е по евтино спрямо Германия. произвежда и след това ги транспортира заводите в които сглобяват OPEL. след това ни продава коли. те вече изнасят, а ние внасяме. масово това са чужди фирми които плащат единствено осигуровки. те не плащат данъци, те не добавят стойност на продукта който се произвежда тук. същото е и с ИТ специалистите, дето всъщност са обслужващ персонал и помагат на някоя бабка да си пусне принтера или компютъра в Австралия. малко са истинските фирми които създават продукт. 90-95% от износителите всъщност работят на "ишлеме" - авточасти, дрехи, софтуер и т.н. ние го произвеждаме, отива в някой западен завод, окомплектова се, слага се луксозна опаковка и се връща обратно тук. ние произвеждаме части за 5 лв. броката, а след това ние ги продават по 30-40 лв. бройката и ние си мислим че имаме икономика. нищо нямаме. представете си какво ще стане ако например Косово или Сърбия влезе в ЕС и там заплатата е по ниска от тук. за няколко месеца заводите около Пловдив ще се изнесат в Косово, Сърбия. там ще произвеждат евтини дрехи за гръцки фирми, евтини части за автомобили и т.н. ние сме евтина работна ръка. това сме ние. какво произвеждаме което да е българска разработка, изцяло български собственици и т.н. ние произвеждаме ниско качествени пътища и евтино строителство на жилища. и за съжаление пак обикновено сме подизпълнители на чужди фирми.
IvoAndonov
на 25.03.2019 в 11:23:26 #4"България не изнася нищо" - айде вече с тия празни приказки и спомени по тази доказала се като невъзможна система - комунизъм. България никога не е била по - добре от периода 2017-2018 насам. И това е факт. Говоря икономически. Да, сравнено със западните страни сме много назад - в пъти, но това не значи че сме по-зле от социализма. Производство има - не може да се каже че няма - това просто няма да е вярно. Около 30 000 души се занимават само с производството на авточасти. Около 100 000 в прозиводството на хранителни продукти. Има и много други отрасли на производството. Проблема в производството е, че масата от служителите в него са на много ниски заплати. Това е за да е разходно - ефективен продукта. Затова производства се изнасят към Китай, Виетнам, Африка. Само по себе си едно производство не носи много на българския народ, ако не е ефективно и с висока добавена стойност. Никога българина не е пътувал повече от сега (което не е евтино), не е имал по - добри условия на живот в дома, колата, телефона, дрехите и какво ли още не. Как се постига не знам ( лично според мен една голяма част от доходите на хората е от корупсия, схеми и др.)
Philosopher
на 23.03.2019 в 15:23:59 #3Добра новина! И щом червените продажни боклуци и тролове вият, квичат и ритат, значи БГ се развива добре! Наздраве и честита събота!
psp_11
на 23.03.2019 в 12:06:36 #2Дaннитe нa БHБ пoĸaзвaт, чe дeлът нa cypoвинитe и мaтepиaлитe в изнoca нa cтpaнaтa cтaбилнo пaдa - oт 53,1% пpeз 1995 г. (нaй-cтapaтa гoдинa, зa ĸoятo БHБ e пyблиĸyвaлa дaнни зa външнaтa тъpгoвия) дo 39,0% пpeз 2017 г. ========== Поръчкова статия със сравнение 1995??!?!?!?!?! Какво общо има съответната година с износа 10 год. по-рано? №2 недоносче - има такова понятие.. България от 1991 год. насам изнася единствено хора за бившите колониялни държави и САЩ.
noobzorimbatt
на 23.03.2019 в 09:14:34 #1№1 Боклук прост, трол, лъжец долен, пенсионер скапан, само да ми паднеш! Като не си учил и си се трудил, сега завиждаш - прасе!